Okna nowego typu zdecydowanie różnią się pod względem konstrukcyjnym od tych możliwych do spotkania w starych zabudowaniach. Stolarka okienna starego typu była oparta przede wszystkim o proste okucia bolcowe. Nowoczesne okna posiadają niewidoczne okucia, które mają bardzo skomplikowaną budowę, dzięki której możliwe są różne funkcje okien. Prawidłowe działanie okuć okiennych daje gwarancję prawidłowego funkcjonowania okien.
Kiedy zdecydować się na regulację okuć okiennych?
Nowe okucia okienne najczęściej działają bez zarzutu. Jeżeli występują jakiekolwiek problemy z prawidłowym działaniem nowych okien, należy pilnie skontaktować się z producentem i monterem okien, który ma obowiązek pomocy w ramach gwarancji.
Regulacja okien powinna być przeprowadzana tylko jeżeli odczuwalne są problemy z prawidłowym działaniem okna. Nie zaleca się samodzielnego naprawiania okien, ponieważ współczesne okna wymagają dużej wiedzy z zakresu naprawy okien. Pracownicy profesjonalnych serwisów na bieżąco uczą się i doszkalają z wchodzących na rynek nowinek technologicznych, dlatego to właśnie im należy powierzyć serwis okien w domu lub firmie. Na terenie Warszawy swoje usługi świadczy firma SSB - naprawa okien Warszawa, która zatrudnia tylko doświadczonych fachowców z bogatą i aktualną wiedzą techniczną.
Oczywiście niektóre naprawy okienne można wykonać samemu, jednak należy posiadać minimalną wiedzę w tym zakresie. Warto wiedzieć, że samodzielne próby regulacji okien mogą przynieść wiele szkód takich jak utrata gwarancji lub całkowite rozregulowanie okuć okiennych. W sytuacjach kryzysowych należy pilnie skonsultować się z pracownikami naprawy okien. Większość profesjonalnych serwisów w Warszawie oferuje naprawę w ciągu jednego dnia roboczego.
Co zrobić by okucia okienne służyły nam przez długi czas?
Do głównych przyczyn większości najczęściej występujących problemów z oknami zaliczamy przede wszystkim: ignorowanie pierwszych oznak rozregulowania okuć, brak regularnego czyszczenia i konserwacji, a także długotrwałe, nieprawidłowe użytkowanie okna, np. domykanie okna z użyciem niepotrzebnej siły.
Aby okna służyły użytkownikom jak najdłużej należy zadbać o ich prawidłową konserwację. Oprócz tradycyjnego mycia szyb i ram okiennych warto regularnie (minimum dwa razy do roku) czyścić okucia i szczeliny okienne. Zdarza się, że w szczelinach przez lata zalegają resztki materiałów budowlanych, a także drobne kamienie i kurz. Specjaliści zalecają aby okucia czyścić środkami o neutralnym pH, które nie uszkodzą delikatnej powłoki antykorozyjnej.
Równie ważne jak czyszczenie szczelin i okuć jest systematyczne smarowanie tych części okuć, które są narażone na regularne tarcie. Do konserwacji należy używać profesjonalnych środków konserwujących na bazie smaru silikonowego.
Odpowiednia pielęgnacja ram i okuć okiennych z pewnością przyczyni się do wydłużenia żywotności stolarki okiennej.