Wiadomości z Gliwic

Zmiany w świadczeniach w 2020 roku - na co mogą liczyć beneficjenci?

  • Dodano: 2020-01-10 10:30

Niedawno rozpoczął się pierwszy miesiąc roku 2020, który przez wielu mylnie nazywany jest początkiem nowej dekady. Czego możemy się w nim spodziewać? Z pewnością niepokój mogą budzić tarcia i konflikty międzynarodowe czy gospodarcze. Coraz bardziej dotykają nas także zjawiska związane ze zmianą klimatu. Niewątpliwie ciekawie będzie także na krajowym podwórku. Czekają nas bowiem wybory prezydenckie i liczne zmiany w wewnętrznym funkcjonowaniu państwa. Prawdopodobnie dotkną one także beneficjentów świadczeń takich jak emerytura czy 500+.

500+ na wakacje?

Po raz pierwszy 500+ pojawiło się w naszym kraju w roku 2016. Świadczenie miało być doraźną pomocą dla rodzin, które zajmują się wychowywaniem dzieci. Program polega na comiesięcznym wypłacaniu kwoty 500 złotych na każde dziecko. Przez kilka lat skorzystały z niego tysiące rodzin - większość z nich uważa, że była to pomoc potrzebna i realnie przyczyniła się do podniesienia jakości ich życia. Nic więc dziwnego, że spora część beneficjentów stała się oddanym elektoratem partii rządzącej. Tuż przed wyborami pojawił się pomysł rozszerzenia świadczenia. Na jednym z przedwyborczych spotkań w Zakopanem ogłoszono bowiem możliwość pojawienia się społecznych bonów turystycznych. Pomysł spotkał się ze wstępną aprobatą ekspertów. Jak miałoby działać 500+ na wakacje? Założenia projektu są bardzo proste - dodatek ma pozwolić na wyjazd poza miejsce zamieszkania osobom, których do tej pory nie było stać na tego typu przedsięwzięcie. Podobne świadczenia cieszą się ogromną popularnością w niektórych zachodnich krajach Europy. Czy bony turystyczne pojawią się w Polsce? Prawdopodobnie więcej szczegółów poznamy jeszcze w tym roku. 

Emeryci także dostaną pieniądze

Z pewnymi zmianami w wypłacaniu dotychczasowych świadczeń musza liczyć się także emeryci. Mowa tu o popularnej "trzynastej emeryturze", która w 2019 została wypłacona seniorom na początku roku. W 2020 będą oni musieli jednak poczekać nieco dłużej na dodatkowe pieniądze. Niektórzy zauważają, że w tym roku wypłata dodatkowego świadczenia może zostać nieco przełożona w czasie. Na popularną "trzynastkę" emeryci mogą poczekać aż do kwietnia lub maja. Z czym związane jest opóźnienie? Według niektórych źródeł może mieć to związek z coraz bardziej niespinającym się budżetem. Powodem może być też zbliżająca się kampania prezydencka. Wypłacone tuż przed wyborami świadczenia są wartościową kartą przetargową w walce o głosy wyborców. Co zmieni się w 13. emeryturze? Prawdopodobnie wszystkie szczegóły poznamy już niebawem. Póki co możemy jedynie mieć pewność, że pieniądze trafią do wszystkich beneficjentów - bardzo możliwie, że będzie to kwota wyższa niż w zeszłym roku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.