Wiadomości z Gliwic

Bożena Kubit odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

  • Dodano: 2021-10-25 06:30, aktualizacja: 2021-10-24 22:45

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Odznaczenie

To zaszczytne odznaczenie przyznaje, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś, 22 października Krzyż Wolności i Solidarności otrzyma Bożena Kubit, długoletnia kierownik Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach i autorka wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”, prezentowanej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, społeczniczka zaangażowana w życie naszego miasta i ochronę dziedzictwa historycznego ziemi gliwickiej. Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbędzie się w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Odznaczenia ponad 30 dawnym działaczom opozycji wręczy zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

"Składam serdeczne gratulacje wszystkim odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności, ale szczególnie pani Bożenie Kubit. My, gliwiccy muzealnicy, jesteśmy dumni, że przez wiele lat współtworzyła nasz mały, ale pracowity zespół. Pamiętając dobrze lata 80. wyrażam szacunek i uznanie dla jej chrześcijańskiej troski o drugiego człowieka, dla jej patriotyzmu i szacunku dla ojczyzny wyrażanych po cichu, w rzeczach i sprawach małych, codziennych, dla prawdziwie pozytywistycznej cnoty obywatelskiej Bożeny Kubit. Krzyż Wolności i Solidarności, przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jest potwierdzeniem tego, o czym wiedzieliśmy od zawsze – Bożena Kobit jest osobą godną najwyższego uznania" – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Biogram Bożeny Józefy Kubit na stronie poświęconej Odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności TUTAJ.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również