Wiadomości z Gliwic

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach nagrodzone!

  • Dodano: 2023-07-03 08:00, aktualizacja: 2023-07-02 20:50

To już oficjalne: gliwickie Centrum Przesiadkowe z ogólnopolską nagrodą Lider Dostępności 2023 za jakość zastosowanych rozwiązań oraz dostosowanie do potrzeb wszystkich użytkowników.

Dostępność w Gliwicach nagrodzona

W swojej kategorii („Duży obiekt użyteczności publicznej”) pokonało dwóch innych nominowanych – kieleckie Centrum Geoedukacji oraz terminal pasażerski lotniska Warszawa – Radom. Nagroda została odebrana 28 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas uroczystej gali konkursu Lider Dostępności, zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. 

– Dziękuję za uznanie kapituły dla pracy licznego grona osób zaangażowanych w prace projektowe i budowlane w ramach tej inwestycji, a także Miasta Gliwice, które było inwestorem. Działające od pół roku Centrum Przesiadkowe to nowe komunikacyjne serce Gliwic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a jednocześnie jedno z największych tego typu przedsięwzięć na południu kraju. Kosztowało około 200 mln zł, co w dzisiejszych trudnych czasach wymaga szczególnego docenienia. Poprzez integrację z dworcem kolejowym nasz obiekt połączył transport koleją z liniami autobusów miejskich, regionalnych, dalekobieżnych i międzynarodowych. Ma przed sobą ważne zadanie, dążymy bowiem do tego, by mieszkańcy miasta i regionu w coraz większym stopniu korzystali z transportu publicznego. Już na starcie założyliśmy, że Centrum Przesiadkowe ma być nie tylko nowoczesne i funkcjonalne, ale przede wszystkim pozbawione barier i dostępne dla jak najszerszego grona podróżnych. Cieszymy się, że nasze starania i wysiłki zostały docenione – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann

Konkurs Lider Dostępności jest organizowany od 2016 roku przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Promuje uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. 

Małe powodzenia dużego sukcesu Centrum Przesiadkowego

Kapituła konkursu doceniła m.in. dostosowanie gliwickiego Centrum Przesiadkowego do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, będące efektem ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Przypomnijmy, że na terenie całego kompleksu przy ul. Składowej zamontowano ok. 2,5 km ścieżek naprowadzających, pól ostrzegawczych i w sumie 7 planów tyflograficznych. Poprzez ujednolicenie systemu naprowadzająco-ostrzegawczego z analogicznym rozwiązaniem wykorzystywanym na terenie pobliskiego dworca PKP ułatwiono niedowidzącym podróżnym zorientowanie się w tej rozległej przestrzeni. Jedną z tzw. tyflomap umieszczono m.in. w łączniku tuneli prowadzących do dworca oraz do Centrum Przesiadkowego. Zadbano, by wszystkie tabliczki informacyjne, zwłaszcza na drzwiach pomieszczeń w budynku głównym CP, miały wypukły tekst oraz oznaczenie w alfabecie Braille’a. 

W wypukłe przyciski i system głosowy wyposażono windę wjeżdżającą z tunelu wprost do budynku głównego CP. Wraz z zamontowanymi w obrębie obiektu podjazdami i pochylniami gwarantuje to swobodne poruszanie się po Centrum osobom ze szczególnymi potrzebami, a także osobom prowadzącym wózki z dziećmi czy podróżującym z ciężkimi bagażami. Na parterze budynku głównego CP ulokowano ponadto strefę toalet z odrębnymi pomieszczeniami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób z małymi dziećmi. Działa tam m.in. tzw. instalacja przyzywowa. 

Liczne piktogramy, pasy ostrzegawcze na krawędziach schodów i innych różnicach poziomów, obniżone krawężniki na przejściach dla pieszych, udźwiękowiony System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz dojścia bezschodowe do budynku pomocniczego CP i zabytkowej wieży ciśnień ułatwiają wszystkim podróżnym przemieszczanie się po całym kompleksie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.

– Z uwagą wsłuchujemy się w głosy użytkowników tego obiektu – zwraca uwagę prezydent Gliwic Adam Neumann. – Jesteśmy otwarci do wprowadzania w przyszłości uzasadnionych zmian, ponieważ dostępność to priorytet, a jednocześnie proces. Gliwice są miastem otwartym na wszystkich. Działania na rzecz dostępności są podejmowane na bieżąco w różnych obszarach – architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym. Staramy się pozyskiwać na ten cel dofinansowanie zewnętrzne, a w ramach realizowanych obecnie projektów kolejne udogodnienia pojawią się m.in. w szkołach i Ośrodku Pomocy Społecznej. Dzięki temu osoby ze szczególnymi potrzebami mają w naszym mieście coraz łatwiejszy dostęp do usług publicznych – podkreśla Adam Neumann. 

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach nagrodzone! / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również