Wiadomości z Gliwic

Czerwcowe wydarzenia w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2021-05-31 06:30, aktualizacja: 2021-05-31 07:44

Muzeum w Gliwicach zaprasza na czerwcową serię wydarzeń.

Na Dzień Dziecka! Chimery, fauny i... Stańczyk

  • Tajemnicze postaci z młodopolskich obrazów – warsztaty on-line
  • 5 czerwca 2021, Muzeum on-line, godz. 11.00

Uczcijmy wspólnie Dzień Dziecka w doborowym towarzystwie najpiękniejszych dzieł epoki Młodej Polski!

Na wielu obrazach na najnowszej wystawie w Muzeum w Gliwicach oprócz eleganckich dam i przystojnych panów pojawiają się też bardzo tajemnicze postaci. Jedne mają rogi, niektóre kopyta, a inne... strój błazna. Podczas naszych zajęć dowiemy się, kim były mitologiczne chimery czy fauny i dlaczego zasiedlały młodopolską wyobraźnię, czym zajmował się Stańczyk i dlaczego wiosna na obrazie przybiera kształt... małego diabełka. Poznamy też pojęcie karykatury, która stała się elementem specyficznego poczucia humoru młodopolskich artystów, a na sam koniec... sami wcielimy się w artystów przełomu XIX i XX wieku! Uczestnicy zajęć będą mogli tworzyć fantastyczny, młodopolski krajobraz wykorzystując motywy z epoki, otrzymają też kolorowanki z dziełami prezentowanymi na wystawie "Młoda Polska" i nie tylko...

Zajęcia odbywają się na platformie ZOOM, wszystkie materiały edukacyjne pobrać można ze strony Muzeum w Gliwicach,  albo wydrukowane – odebrać w Willi Caro (bezpłatnie).

Młoda Polska dla najmłodszych!

  • Zajęcia dla grup przedszkolnych i klas I-III SP

Pomiędzy 27 maja a 9 września 2021 (wtorki, środy, czwartki, piątki), Muzeum on-line, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Zapraszamy najmłodszych do fantastycznej krainy stworzonej przez młodopolskich artystów. Czekają tam na nich chimery, fauny i Stańczyk, a także nauka alfabetu, przy okazji której dzieci poznają się bliżej z... secesją. Zajrzymy do literackiej kawiarni, dowiemy się, z kogo śmiano się w kabarecie Zielony Balonik i do czego służyła karykatura. Wybierzemy się też na wycieczkę do stolic Młodej Polski – Krakowa, Lwowa i Zakopanego, a przy okazji odwiedzimy Warszawę i Paryż. Młoda Polska dla najmłodszych!  

Uczestnictwo w zajęciach dla  jest bezpłatne, wszystkie zajęcia realizowane są na platformie ZOOM od wtorku do piątku w godzinach 09.00, 10.30 i 12.00. Uwaga! W zajęciach "Młodopolski design" uczestniczyć można także w poniedziałek (w tych samych godzinach).

Wszystkie materiały edukacyjne pobrać można ze strony Muzeum w Gliwicach, albo wydrukowane – odebrać w Willi Caro (bezpłatnie).

Tematy zajęć dla najmłodszych:

1) Chimery, fauny i... Stańczyk - tajemnicze postaci z młodopolskich obrazów

2) Secesyjny alfabet

3) Kraków, Lwów, Zakopane (Warszawa i... Paryż) – artystyczne stolice Młodej Polski

4) Młodopolski design - Witkiewicz, Wyspiański, Mehoffer

Młoda Polska – więcej niż modernizm

  • Lekcje towarzyszące wystawie "Młoda Polska" w Muzeum w Gliwicach
  • Pomiędzy 27 maja a 9 września 2021 (wtorki, środy, czwartki, piątki), Muzeum on-line, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Impresjonizm Wyczółkowskiego i Podkowińskiego, przesiąknięte melancholią portrety Boznańskiej, pejzaże Stanisławskiego "oddychające" nastrojem... A tuż obok – chłopomania Tetmajera, cień zmartwionego Stańczyka na obrazach Malczewskiego, secesyjna kreska Wyspiańskiego, który w "Weselu" ukazywał gorzki obraz społeczeństwa, krytykując przy tym dekadentów i cyganerię. Od pochwały sztuki wysokiej po karykaturę i sztukę plakatu jako nową, pełnoprawną formę wypowiedzi artystycznej. Od stylu zakopiańskiego Witkiewicza, mającego być wyrazem polskości, po kawiarnię i kabaret jako nowe miejsca środowiska twórcze. Młoda Polska nie jest epoką oczywistą i nie można jej zamknąć w pojęciu: "modernizm", choć niewątpliwie tendencje właściwe dla sztuki i kultury nowoczesnej znaczą w niej swoją obecność. Od 27 maja zapraszamy na zajęcia on-line dla grup szkolnych i przedszkolnych, które towarzyszą wystawie "Młoda Polska" prezentowanej  w Muzeum w Gliwicach. W oparciu o zgromadzone na niej prace, wybrane pieczołowicie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, a także bogactwo materiałów edukacyjnych, nakreślimy wielowymiarową panoramę epoki, tak by twórczością najwybitniejszych artystów tego czasu – Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Konstantego Laszczki, Włodzimierza Tetmajera, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego i wielu innych –  można się było nie tylko zachwycać, ale również ją rozumieć.

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, wszystkie zajęcia realizowane są na platformie ZOOM od wtorku do piątku w godzinach 09.00, 10.30 i 12.00. Uwaga! W zajęciach „Młodopolski design" uczestniczyć można także w poniedziałek.

Wszystkie materiały edukacyjne pobrać można ze strony Muzeum w Gliwicach,  albo wydrukowane – odebrać w Willi Caro (bezpłatnie).

Zapisy: 783 560 006

Tematy zajęć do wyboru:

1) Młoda Polska. Portret podwójny

2) Kraków, Lwów, Zakopane (Warszawa i... Paryż) – artystyczne stolice Młodej Polski

3) Młodopolski design - Witkiewicz, Wyspiański, Mehoffer

4) Stańczyk nadal zmartwiony. Artystyczny wizerunek Stańczyka a wydarzenia epoki Młodej Polski

5) Chimery, fauny i... Stańczyk - tajemnicze postaci z młodopolskich obrazów

6) Secesyjny alfabet

"Młodopolski zawrót głowy"

Najnowsza wystawa sztuki w Muzeum w Gliwicach pod tytułem "Młoda Polska" przyprawia o zawrót  głowy. Zgromadzono na niej ponad pięćdziesiąt znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Konstantego Laszczki, Władysława Ślewińskiego, i wielu, wielu innych. Dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać w Willi Caro i Czytelni Sztuki od 15 maja do 9 września 2021 r.

Gliwicka ekspozycja przybliża wielowymiarowy fenomen młodopolskiej twórczości, w której obecne są zarówno tendencje kształtujące europejski modernizm, czyli: idea wyzwolenia sztuki, jaskrawy indywidualizm, bunt wobec świata filistrów i mieszczańskiej moralności, odejście od realizmu i naturalizmu, nakierowanie ku podświadomości i temu, co nadprzyrodzone, jak i wciąż niewygasły, wielki romantyczny spór o "sprawę polską" i pozostającą w niewoli Rzeczpospolitą. Prezentowane na wystawie prace pieczołowicie wybrane z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jak w soczewce skupiają  zasadnicze dla sztuki Młodej Polski wątki.

  • Młoda Polska
  • Wystawa sztuki udostępniona od 15 maja do 9 września 2021,
  • Miejsce: Willa Caro i Czytelnia Sztuki
  • Kuratorka wystawy: Urszula Kozakowska-Zaucha
Czerwcowe wydarzenia w Muzeum Miejskim w Gliwicach / fot. Muzeum Miejskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również