Wiadomości z Gliwic

Duże zniżki dla seniorów

  • Dodano: 2018-03-01 07:45, aktualizacja: 2018-02-27 11:26

Gliwiccy seniorzy powyżej 65. roku życia zapłacą mniej za odbiór śmieci – zadecydował prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz. Są jednak pewne dodatkowe warunki, które trzeba będzie spełnić, by mieć niższe rachunki za odpady.

Na początku lutego weszło w życie zarządzenie Prezydenta Miasta Gliwice wprowadzające w mieście zasiłki celowe dla osób starszych w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Stanowią one dofinansowanie do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przeznaczone dla gliwiczan powyżej 65. roku życia, którzy są uprawnieni do zajmowania lokalu mieszkalnego o powierzchni przekraczającej 45,5 m2 na osobę w gospodarstwie domowym.

Kto segreguje śmieci, będzie mógł liczyć na 50-procentową zniżkę opłat, a kto tego nie robi – dostanie 30-procentowy rabat. Warunkiem jest jednak osiąganie dochodu do 1 542 zł miesięcznie na osobę w rodzinie, a w przypadku osób samotnych – do 1 902 zł miesięcznie. Senior nie może również otrzymywać dodatku mieszkaniowego!

Przyznawaniem zasiłków celowych dla seniorów będzie się zajmował Ośrodek Pomocy Społecznej. Wsparcie będzie finansowane ze środków własnych Miasta Gliwice.

– Od kwietnia w mieście zmienią się opłaty za gospodarowanie odpadami, co spowodowane jest wzrostem kosztu obsługi tego zadania – przypomina prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. – Może to stanowić znaczne obciążenie budżetu osób starszych w trudniej sytuacji materialnej i życiowej, zajmujących duże mieszkania np. w starym budownictwie lub mieszkających w budynkach jednorodzinnych. Już od długiego czasu nosiliśmy się z zamiarem udzielenia im finansowego wsparcia. Rada Miasta w Gliwicach przyjęła nawet „Program zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi” dedykowany seniorom w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, ale uchwałę tę uchylił nadzór prawny Wojewody Śląskiego. Usilnie staraliśmy się zatem znaleźć inne, adekwatne rozwiązanie. Jest nim lutowe zarządzenie wprowadzające zasiłki celowe – podkreśla Zygmunt Frankiewicz.

Z treścią zarządzenia Prezydenta Miasta Gliwice w sprawie określenia zasad udzielenia osobom starszym dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie zasilków celowych (nr PM – 5762/18 z 1 lutego 2018 roku) można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem bip.gliwice.eu (boczna zakładka PRAWO LOKALNE ----> Zarządzenia Prezydenta Miasta).

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.