Wiadomości z Gliwic

Wystawa o dobrych ludziach

  • Dodano: 2018-02-28 07:45, aktualizacja: 2018-02-27 11:22

W niedzielę 25 lutego w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich otwarto wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum w Gliwicach.

To wystawa o dobrych ludziach – powiedziała Monika Bortlik-Dźwieżyńska, współautorka ekspozycji.

W otwarciu wystawy wzięli także udział dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Grzegorz Krawczyk – dyrektor Muzeum w Gliwicach, a także Jolanta Kobylec-Cyganek, córka Wiktora i wnuczka Karoliny i Piotra Kobylców z Michałkowic, rodziny, która podczas II wojny światowej udzielała schronienia Żydom. Bliscy Jolanty Kobylec-Cyganek zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.  

Wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach, opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić, żeby ocalać wszystko, co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących, jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zawsze zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie. Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Od 1963 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem, izraelska instytucja zajmująca się historią Zagłady, przyznaje tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tym, którzy bezinteresownie udzielali pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Uhonorowanych zostało ponad 6 700 osób z Polski, w tym ponad 100 z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. O tych wiemy, ale o wielu podobnych ludziach i ich heroicznej postawie nigdy się nie już dowiemy, na zawsze pozostaną anonimowi, przysypani prochem niepamięci…

(Muzeum w Gliwicach)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.