Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

EkoGim10 zbiera elektrośmieci i zużyte baterie

  • Dodano: 2013-03-18 16:15, aktualizacja: 2017-11-08 07:59
Statystyki alarmują – większość mieszkańców naszego kraju wciąż wyrzuca zużyte baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny do pojemników na śmieci komunalne.
 
 
Społeczność Gimnazjum nr 10 w Gliwicach nie pozostaje obojętna wobec tak niepokojących faktów. Szkolni ekolodzy działają prężnie już kolejny rok, a ich działania są wysoko oceniane w cyklicznych konkursach:
 
„Najlepiej prowadzona edukacja ekologiczna dla zrównoważonego rozwoju w placówkach oświatowych województwa śląskiego” – I miejsce w 2010 r. i 2012 r., certyfikat w 2011 r. – organizator: Fundacja Ekologiczna SILESIA Katowice.
 
„Drugie życie elektrośmieci” - V miejsce w 2010 r., I miejsce w 2011 r., II miejsce w 2012 r. – organizator: Europejska Platforma Recyklingu w Warszawie.
 
Również w tym roku szkolnym, Szkolny Klub Ekologiczny EkoGim10, postawił sobie za zadanie promocję ekologicznego stylu życia w swojej dzielnicy i w szkole oraz zorganizowanie zbiórki elektrośmieci i zużytych baterii. Uczniowie opracowali szczegółowy plan działań. Rozpoczęli od wizyty w Urzędzie Miasta, by dowiedzieć się, jak wygląda gospodarka odpadami w Gliwicach. Potem przeprowadzili badania ankietowe wśród lokalnej społeczności, uczniów i nauczycieli, by zbadać problem w swojej dzielnicy Zatorze. Po zdobyciu wiedzy na temat, jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami, postanowili, że biorą sprawę w swoje ręce i poprzez naukę własną, a następnie swoich kolegów, uczniów gimnazjum, pobliskiej szkoły podstawowej i przedszkolaków, prowadzili działalność edukacyjną w zakresie właściwych zachowań ekologicznych. Wśród różnych form dotarcia z problematyką elektrośmieci i zużytych baterii do jak największej grupy odbiorców zrealizowali: warsztaty zajęciowe, szkolny EkoApel, lokalną EkoDebatę, miejski EkoTurniej, szkolną EkoDyskotekę – wejściówka był elektrośmieć. Opracowali i wykonali gazetki ścienne i papierowe, plakaty, postery, ulotki a także przeprowadzili konkursy tematyczne i audycję radiową emitowaną przez radiowęzeł. Do współpracy przy realizacji swoich zadań zaprosili gliwickie placówki oświatowe i firmę zajmującą się recyklingiem PTH TECHNIKA. Nie pozostaje również bez znaczenia nabyta przez uczniów umiejętność pozyskiwania sponsorów, którzy sfinansowali druk ulotek, plakatów i nagród. Przy realizacji projektów edukacyjnych uczniowie nabywają także cenne umiejętności pracy w zespole i korzystania z nowoczesnych urządzeń multimedialnych. W ich planach jest jeszcze zorganizowanie Dnia Otwartego z Elektrośmieciami, uroczystej EkoAkademii   i miejskiego EkoRajdu rowerowego.
 
Zespół EkoGim10 tworzą uczniowie z klasy I i III: Bartek Gadawski, Edyta Gryglik, Aleksandra Mirecka, Alicja Nowacka, Patrycja Sajkowska, Weronika Sęczkowska, Martyna Sobczyk, Kamil Szczepanowski, Karolina Szymacha, Angelika Tomala, Magda Walczak, Adrianna Wyciszkiewicz. Opiekunem zespołu jest nauczycielka matematyki i chemii Janina Czempiel.
 
Zaproszenie
W każdy dzień roboczy, w godz. 7 – 18, można dostarczyć do Gimnazjum nr 10 w Gliwicach, przy ul. Lipowej 29, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie.


Źródło: www.gim10.gliwice.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.