Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

EkoWalentynki w "dziesiątce"

  • Dodano: 2015-02-13 10:00, aktualizacja: 2017-11-29 13:50
Oddaj zużyte baterie, a w zamian dostaniesz lizaka w kształcie czerwonego serca. „Kocham recykling” to ogólnopolska akcja, do której włączył się zespół ekologiczny EkoGim10, działający przy Gimnazjum nr 10 w Gliwicach.
 
Uczniowie „dziesiątki” już od 8 lat biorą udział w ogólnopolskich konkursach ekologicznych i odnoszą sukcesy. Dla szkolnej społeczności i mieszkańców dzielnicy organizują też różne imprezy. Był już EkoTurniej, EkoApel, EkoDyskoteka, EkoMikołajki, a pod koniec stycznia spotkanie pod hasłem EkoSenior50+, podczas którego gimnazjaliści dzieli się swoją wiedzą ze starszymi gliwiczanami. Teraz przyszła pora na EkoWalentynki. W ramach tego przedsięwzięcia każdy, kto w dniach od 16 do 20 lutego (w godzinach od 8.00 – 15.00) dostarczy do siedziby szkoły przy ul. Lipowej 29 siedem zużytych baterii otrzyma lizaka – czerwone serce.
 
– Warto wiedzieć, że w ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii, czyli ok. 11 tys. ton. Zużyte baterie, z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich, takich jak ołów czy rtęć, są odpadami niebezpiecznymi, dlatego powinny być segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i europejskim, Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2015 r. 40% baterii z rynku, czyli około 4500 ton! Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika, a nie do zwykłego kosza na śmieci – przypominają organizatorzy akcji. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski, a partnerami akcji firmy: Remondis Electrorecycling, Electro – System Organizacja Odzysku i Europejska Platforma Recyklingu.
 
Przypominamy także, że zespół EkoGim10 oprócz zużytych baterii, przez cały czas zbiera elektrośmieci, tonery i makulaturę. Odpady można dostarczyć do placówki w każdy dzień roboczy w godzinach od 7.00 do 18.00. Szkoła zapewnia bezpłatny odbiór i gwarantuje przekazanie odpadów do recyklingu. Więcej o działaniach młodych ekologów można znaleźć na stronie www.gim10.gliwice.pl.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.