Wiadomości z Gliwic

Ekstremalni podróżnicy w Arenie Gliwice

  • Dodano: 2018-09-27 09:15

14 października w miejskich obchodach Światowego Dnia Turystyki wezmą udział: rekordzista świata w żeglarstwie, najbardziej utytułowany w historii pilot szybowcowy, zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” i dziennikarz, który samochodem przejechał z Alaski do Argentyny. Miasto Gliwice zaprasza!

Potężną dawkę inspiracji dla małych i dużych globtroterów zapewnią w tym roku ekstremalni podróżnicy i niezwykli sportowcy. Szymon Kuczyński, Sebastian Kawa i Krzysztof Starnawski biją sportowe rekordy w swoich dyscyplinach – żeglarstwie, szybownictwie i nurkowaniu. Gościem specjalnym imprezy będzie Tomasz Gorazdowski, dziennikarz radiowej Trójki, podróżnik i miłośnik motoryzacji. Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci!

Szymon Kuczyński samotnie opłynął świat. Tym, co go wyróżnia w żeglarskim gronie, jest sposób, w jaki tego dokonał. Kuczyński opłynął Ziemię miniaturową łódką (mającą nieco ponad 6 metrów długości). Takie jachty widuje się na Mazurach, ale nie na Oceanie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, w ciągu 270 dni na otwartym morzu, żeglarz ani razu nie zawinął do portu. Nikomu przed Kuczyńskim na tak małym jachcie się to nie udało.

Przestworza to prywatne królestwo Sebastiana Kawy. Piętnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych ma na koncie wiele rekordów w tej ekstremalnej dyscyplinie sportowej. Czołówka pilotów szybowników, do której należy Kawa, to ludzie, którzy nie boją się podjąć sportowego ryzyka. Nagrodą za nie są niesamowite widoki, które rozpościerają się z kabiny. Nie każdy miał okazję spojrzeć z góry na... góry. Kawa miał i chętnie o tym opowie.

Droga do sukcesu Krzysztofa Starnawskiego niejednokrotnie wiodła w.. dół! Płetwonurek i speleolog odkrył najgłębszą podwodną jaskinię na świecie – HranickĄ propast w Czechach. Dzięki jego determinacji kartografowie musieli zmienić mapy. Nurkował na biegunie północnym, atolu Bikini i w setkach jaskiń. Jakby tego było mało, jest także taternikiem i ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gwoździem programu Światowego Dnia Turystyki będzie spotkanie z Tomaszem Gorazdowskim. Dziennikarz sportowy z 25-letnim doświadczeniem specjalizuje się w podróżach samochodowych i motocyklowych. Zwiedził ponad 100 państw. Ulubione miejsca? Bezdroża Boliwii i wybrzeże Meksyku. W Gliwicach Gorazdowski opowie o wyprawie terenówką „Przez Trzy Ameryki”, opisanej w książce o takim tytule. A jest o czym mówić – autor obserwował psie zaprzęgi na Alasce, degustował lokalne trunki w mieście Tequila i zajadał kokę w Gwatemali u boku św. Maximóna, patrona opryszków.

Impreza rozpocznie się w niedzielę 14 października o godz. 15.00. Miejsca starczy dla wszystkich – spotykamy się na małej arenie w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice (ul. Akademicka 50). Wszyscy uczestnicy wydarzenia zaparkują bezpłatnie przy obiekcie. Z parkingu należy kierować się do wejścia C. Wstęp wolny.

(mm)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również