Wiadomości z Gliwic

Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku - wystawa muzealna

  • Dodano: 2020-09-23 06:30, aktualizacja: 2020-09-22 17:27

W marcu 2020 roku Muzeum w Gliwicach znalazło się wśród beneficjentów programu "EtnoPolska 2020" – Narodowego Centrum Kultury i MKiDN .

W związku z tym Muzeum otrzymało 63 tys. zł dotacji na projekt "Fotograficzne widzenie tradycji".

Już od 7 września Muzeum będzie udostępniać efekty tej pracy – zaczynając od wystawy plenerowej na Rynku w Gliwicach.

"Po raz pierwszy prezentujemy publiczności znaczącą część zdjęć składających się na unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, na których utrwalono tradycyjną, coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Zarówno wystawa plenerowa, jak i przygotowywany katalog, który już pod koniec września oddamy do rąk Czytelników, są zwieńczeniem pracy i badań emerytowanej kierownik Działu Etnografii, Bożeny Kubit" – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

"Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą. Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz Ziemi Gliwickiej i Górnego Śląska. Cieszę się, że ministerialna dotacja w ramach programu "EtnoPolska 2020" pozwoliła na opracowanie i udostępnienie tego wyjątkowego fragmentu zbiorów Muzeum w Gliwicach. To już kolejny raz, gdy Muzeum w Gliwicach otrzymuje tak duże dofinansowanie od MKiDN" – dodaje.

Zarówno katalog (zawierający około 150 archiwalnych fotografii), jak i wystawa udostępnione zostaną w językach polskim i niemieckim, a wydawnictwo dystrybuowane będzie przez Muzeum w Gliwicach bezpłatnie – w pierwszej kolejności katalog trafi do bibliotek, szkół, domów kultury, a także stowarzyszeń i organizacji pielęgnujących lokalne tradycje. Zapraszamy do kontaktu instytucje zainteresowane jego otrzymaniem. Zapraszamy również do kontaktu samorządy i instytucje zainteresowane prezentacją wystawy plenerowej.

Kontakt dot. katalogu i prezentacji wystawy: A.Piontek, apiontek@muzeum.gliwice.pl

Miejsca i terminy w jakich oglądać można wystawę plenerową prezentującą unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach:

  • 21.09-27.09 os. Kopernika, przy ul. Centaura (koło poczty)
  • 28.09-4.10 Stare Gliwice, alejka od szkoły od ul. Rubinowej
  • 5.10-11.10 Brzezinka, parking przy kościele pw. św. Jadwigi (ul. Zamojska)
  • 12.10-18.10 Łabędy – plac przed "Łabędziem", od ul. Przyszowskiej

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.