Wiadomości z Gliwic

Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku - wystawa muzealna

  • Dodano: 2020-09-23 06:30, aktualizacja: 2020-09-22 17:27

W marcu 2020 roku Muzeum w Gliwicach znalazło się wśród beneficjentów programu "EtnoPolska 2020" – Narodowego Centrum Kultury i MKiDN .

W związku z tym Muzeum otrzymało 63 tys. zł dotacji na projekt "Fotograficzne widzenie tradycji".

Już od 7 września Muzeum będzie udostępniać efekty tej pracy – zaczynając od wystawy plenerowej na Rynku w Gliwicach.

"Po raz pierwszy prezentujemy publiczności znaczącą część zdjęć składających się na unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, na których utrwalono tradycyjną, coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Zarówno wystawa plenerowa, jak i przygotowywany katalog, który już pod koniec września oddamy do rąk Czytelników, są zwieńczeniem pracy i badań emerytowanej kierownik Działu Etnografii, Bożeny Kubit" – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

"Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą. Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz Ziemi Gliwickiej i Górnego Śląska. Cieszę się, że ministerialna dotacja w ramach programu "EtnoPolska 2020" pozwoliła na opracowanie i udostępnienie tego wyjątkowego fragmentu zbiorów Muzeum w Gliwicach. To już kolejny raz, gdy Muzeum w Gliwicach otrzymuje tak duże dofinansowanie od MKiDN" – dodaje.

Zarówno katalog (zawierający około 150 archiwalnych fotografii), jak i wystawa udostępnione zostaną w językach polskim i niemieckim, a wydawnictwo dystrybuowane będzie przez Muzeum w Gliwicach bezpłatnie – w pierwszej kolejności katalog trafi do bibliotek, szkół, domów kultury, a także stowarzyszeń i organizacji pielęgnujących lokalne tradycje. Zapraszamy do kontaktu instytucje zainteresowane jego otrzymaniem. Zapraszamy również do kontaktu samorządy i instytucje zainteresowane prezentacją wystawy plenerowej.

Kontakt dot. katalogu i prezentacji wystawy: A.Piontek, apiontek@muzeum.gliwice.pl

Miejsca i terminy w jakich oglądać można wystawę plenerową prezentującą unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach:

  • 21.09-27.09 os. Kopernika, przy ul. Centaura (koło poczty)
  • 28.09-4.10 Stare Gliwice, alejka od szkoły od ul. Rubinowej
  • 5.10-11.10 Brzezinka, parking przy kościele pw. św. Jadwigi (ul. Zamojska)
  • 12.10-18.10 Łabędy – plac przed "Łabędziem", od ul. Przyszowskiej

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.