Wiadomości z Gliwic

Gliwiccy profilaktycy debatują z młodzieżą o problemach

 • Dodano: 2023-03-23 07:30, aktualizacja: 2023-03-22 22:59

Przemoc, agresja i autoagresja to zjawiska występujące wśród młodzieży. Jako policjanci spotykamy się z nimi częściej niż inne zawody. Alarmujący ton przybrały media ogólnopolskie, które czerpią wiedzę z materiałów zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Nasi policyjni profilaktycy podejmują wszelkie możliwe działania. Najlepszą formą uzyskania wiedzy o tym, gdzie i jak zwrócić się o pomoc, co robić, aby nie pogrążać się w problemach, są bezpośrednie rozmowy.

Funkcjonariusze prewencji gliwickiej Policji kontynuują cykl spotkań z młodzieżą szkół średnich. Debaty już przeprowadzone, ale również te planowane, poświęcone są omawianiu przyczyn problemów trapiących młode osoby.

Życie młodzieży, ich socjalizacja przechodzi niezbadaną rewolucję. W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość i portale społecznościowe wytyczają kierunki zachowań ludzi młodych, nasi funkcjonariusze próbują wrócić do metod konwencjonalnych – debat i rozmów.

Najczęściej poruszane tematy

Tematami, jakie poruszano podczas spotkań w gliwickich szkołach średnich, były:

 • przemoc w rodzinie i bliskich związkach,
 • przeciążenie obowiązkami, wynikające z presji społecznej,
 • prześladowania,
 • przemoc szkolna w różnych formach,
 • przemoc fizyczna i psychiczna,
 • zagrożenia w internecie, w tym hejt i tzw. znieczulica.

Policjanci podejmują wyzwania i odpowiadają na wszelkie zagadnienia, które pojawiają się w czasie debat. Aspekty prawne cyberprzemocy, zagrożenia w sieci (wynikające z możliwości ataków przestępców seksualnych), wiktymologii ofiar, dramatycznych skutków nawiązywania relacji z nieznanymi osobami.
Policjanci zawsze starają się podpowiedzieć, jak i gdzie szukać pomocy.

W których szkołach odbyły się już spotkania?

W minionym tygodniu młodszy aspirant Mateusz Piórkowski (z wykształcenia nauczyciel) przeprowadził debaty z uczniami gliwickich szkół:

 1. GCE
 2. ZSŁ
 3. VIII LO
 4. II LO
 5. ZSE-T

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również