Przemoc, agresja i autoagresja to zjawiska występujące wśród młodzieży. Jako policjanci spotykamy się z nimi częściej niż inne zawody. Alarmujący ton przybrały media ogólnopolskie, które czerpią wiedzę z materiałów zamieszczanych w mediach społecznościowych.
Nasi policyjni profilaktycy podejmują wszelkie możliwe działania. Najlepszą formą uzyskania wiedzy o tym, gdzie i jak zwrócić się o pomoc, co robić, aby nie pogrążać się w problemach, są bezpośrednie rozmowy.
Funkcjonariusze prewencji gliwickiej Policji kontynuują cykl spotkań z młodzieżą szkół średnich. Debaty już przeprowadzone, ale również te planowane, poświęcone są omawianiu przyczyn problemów trapiących młode osoby.
Życie młodzieży, ich socjalizacja przechodzi niezbadaną rewolucję. W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość i portale społecznościowe wytyczają kierunki zachowań ludzi młodych, nasi funkcjonariusze próbują wrócić do metod konwencjonalnych – debat i rozmów.
Najczęściej poruszane tematy
Tematami, jakie poruszano podczas spotkań w gliwickich szkołach średnich, były:
- przemoc w rodzinie i bliskich związkach,
- przeciążenie obowiązkami, wynikające z presji społecznej,
- prześladowania,
- przemoc szkolna w różnych formach,
- przemoc fizyczna i psychiczna,
- zagrożenia w internecie, w tym hejt i tzw. znieczulica.
Policjanci podejmują wyzwania i odpowiadają na wszelkie zagadnienia, które pojawiają się w czasie debat. Aspekty prawne cyberprzemocy, zagrożenia w sieci (wynikające z możliwości ataków przestępców seksualnych), wiktymologii ofiar, dramatycznych skutków nawiązywania relacji z nieznanymi osobami.
Policjanci zawsze starają się podpowiedzieć, jak i gdzie szukać pomocy.
W których szkołach odbyły się już spotkania?
W minionym tygodniu młodszy aspirant Mateusz Piórkowski (z wykształcenia nauczyciel) przeprowadził debaty z uczniami gliwickich szkół:
- GCE
- ZSŁ
- VIII LO
- II LO
- ZSE-T