Wiadomości z Gliwic

Gliwice upamiętniły powstańca warszawskiego

  • Dodano: 2023-08-02 07:15, aktualizacja: 2023-08-02 07:27

W ramach przypadających 1 sierpnia obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, członkowie rodziny oraz przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Miejskiego w Gliwicach uczcili pamięć ppłk. Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego – powstańca warszawskiego, który spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Kozielskiej w Gliwicach. Podczas uroczystości mogiła została odznaczona tabliczką „grób weterana”. 

Uroczystość na cześć weterana 

Uroczystość odbyła się wtorek, 1 sierpnia, na cmentarzu komunalnym w Gliwicach przy ul. Kozielskiej. W wydarzeniu zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach we współpracy z Urzędem Miejskim w Gliwicach wzięli udział prawnukowie weterana: Patrycja Żywolt i Wojciech Żywolt, Krystyna Sowa – zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice, ppłk. Sławomir Olejarczyk – Zastępca Dowódcy Garnizonu Gliwice 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, ks. płk. Krzysztof Smoleń – proboszcz Parafii św. Barbary w Gliwicach, Ryszard Świeboda – wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość w imieniu IPN poprowadził Jan Kwaśniewicz – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Historia powstańca 

Ppłk. Edmund Aleksander Jakub Krzywda-Rzewuski urodził się 5 stycznia 1897 roku w Sosnowcu. W 1915 roku został powołany do odbycia służby w wojsku rosyjskim. W 1918 roku wstąpił do 2 kompanii 7 pułku piechoty Legionów w Łapach, a następnie służył kolejno w 42 Pułku Piechoty Ziemi Białostockiej oraz 6 Pułku Piechoty Legionowej w Wilnie. Od 1936 roku był oficerem sztabu dowództwa Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza w Grodnie. W czasie II wojny światowej należał do Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Paweł”. Był komendantem VI Rejonu „Helenów” – Pruszków VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim. W wyniku dekonspiracji w czasie powstania został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości oraz pośmiertnie – w 1968 roku – Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Zmarł 4 września 1954 roku – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. 


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również