Wiadomości z Gliwic

Inauguracja Roku Akademickiego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach

  • Dodano: 2023-10-05 12:15

Po raz 79. w swojej historii Politechnika Śląska zainaugurowała nowy rok akademicki.

Rozpoczął się nowy rok akademicki w Gliwicach

Uroczystość, podczas której rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk tradycyjnie powitał nowych studentów, była także okazją do podsumowania wieloletniej współpracy Miasta Gliwice i Politechniki Śląskiej na rzecz rozwoju regionu i lokalnej społeczności. Wyrazem wdzięczności za wspólne działania było przyznanie miastu przez uczelnię drugiego po tytule honoris causa, najważniejszego honorowego wyróżnienia – Medalu Politechniki Śląskiej oraz odznaki „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”. Nagrody osobiście odebrał prezydent Gliwic, Adam Neumann.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Politechnice Śląskiej odbyła się w środę, 4 października, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym uczelni przy ul. Stanisława Konarskiego 18B. Uroczystość tradycyjnie otworzyło przemówienie inauguracyjne rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka, który oficjalnie przyjął do społeczności akademickiej ponad 5 600 studentów I roku z kraju i z zagranicy. 

Ceremonia była także okazją do podziękowania za wieloletnią, owocną współpracę z miastami, w których uczelnia ma swoje siedziby – Gliwicami, Katowicami, Zabrzem i Rybnikiem, którym Senat uczelni przyznał Medale Politechniki Śląskiej – najwyższe wyróżnienia instytucjonalne. 

Współpraca miasta z Politechniką

Wśród przykładów współpracy Miasta Gliwice z uczelnią rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk wymienił zagospodarowanie przestrzenne dzielnicy akademickiej i doskonalenie infrastruktury uczelnianej, dobiegające końca prace modernizacyjne zabytkowego obiektu pozyskanego od miasta na potrzeby powstania Studenckiego Centrum Kreatywności, rozwój infrastruktury lotniczej, która w ostatnim czasie wzbogaciła się także o nowe obiekty Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego, współfinansowanie wydarzeń popularnonaukowych i kulturalnych, takich jak Igry czy Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, jak również udział pracowników uczelni w tworzeniu nowej Strategii Rozwoju Miasta Gliwice do 2040 roku. 

Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali także wystąpień gości z Ukrainy oraz wykładu inauguracyjnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprzewodniczącego KRASP, prof. Jacka Popiela pt. „Czy w naszym systemie edukacji może pojawić się nowy Kopernik?”. Uroczystość zakończył krótki koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również