Wiadomości z Gliwic

Jak wyjść z długów finansowych?

  • Dodano: 2021-03-02 06:00, aktualizacja: 2021-04-12 15:36

Perspektywa spłaty długów jest jedną z gorszych, jaką można sobie wyobrazić, zwłaszcza jak nie mamy żadnych możliwości, by sobie poradzić z tym wyzwaniem. Jeśli jesteśmy w tak trudnym położeniu, nie powinniśmy się jednak poddawać, lecz postarać się o kredyt konsolidacyjny. Co to takiego?

Konsolidacja - remedium na problemy?

Spirala zadłużenia nie tylko coraz bardziej pozbawia środków do życia, bo działa też destrukcyjnie na rozwój życiowych planów. Skoro co miesiąc mamy do oddania sporą sumę pieniędzy, to nie tylko nie możemy się w żaden sposób realizować, ale i codzienne funkcjonowanie jest mocno utrudnione. Wiele osób w takim położeniu przeżywa załamanie, nie widząc żadnej nadziei, światełka w tunelu. 

Niezależnie od tego, o jaką sumę chodzi, jedno jest pewne - zawsze i to bez wyjątku trzeba spłacić zobowiązanie. Są nieliczne przypadki umorzenia długu, lecz to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma co na to liczyć, lecz z drugiej strony można sobie znacznie ułatwić to zadanieąŚ zaciągając kolejny kredyt. Brzmi strasznie? Niepotrzebnie, bo zobowiązanie, o jakim mowa ma nas wyciągnąć z kłopotów, a nie wpędzić w jeszcze większe. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja - czy warto?

Kredyt konsolidacyjny nie jest magicznym zaklęciem, ani rozwiązaniem, które zażegna wszystkie nasze problemy finansowe. Jak sama nazwa wskazuje - to kredyt, lecz dzięki swojej formie daje większe szanse na to, że uda się szybciej poradzić ze swoimi długami. Jak to możliwe? 

Zapewnia możliwość połączenia wszystkich lub niektórych rat w jedną, która jest zwykle niższa. Co ważne, nie otrzymujemy żadnych pieniędzy od banku, lecz przekazywane są one na spłatę skonsolidowanych zobowiązań. To nie tylko większa szansa na poradzenie sobie z długami, ale też zdecydowanie większa wygoda. Dzieje się tak, ponieważ nie musimy jak wcześniej spłacać różnych rat kredytu (np. hipoteczny, samochodowy, kredyt gotówkowy itd.) - wykonujemy tylko jeden przelew, a resztą rozliczeń zajmie się bank. 

Konsolidacja - jak to dokładnie działa?

Terminowa spłata wielu rat może być nie tylko uciążliwa pod względem finansowym (co miesiąc musimy przeznaczyć na to bardzo dużą ilość pieniędzy), ale też problematyczna zwłaszcza dla zapominalskich. A jeśli przeoczymy jakąś ratę długu, ona wcale nie zmaleje, ale jeszcze bardziej wzrośnie, co wiąże się też z ryzykiem dodatkowych opłat (np. odsetki). 

Jak wspomnieliśmy, konsolidacja pozwala na zamianę kilka rat w jedną, co ułatwi comiesięczną spłatę. To nie tylko bardzo komfortowe, ale też finalnie nowa rata jest niższa od sumy poprzednich. Oczywiście, to nie jest tak, że nagle odsetki staną się niższe, po prostu dzięki temu, że dług zostanie rozłożony na dłuższy okres, całkowity koszt zobowiązania będzie niższy. W konsekwencji dłuższy okres spłaty to niższa rata, a więc mniej problemowa do spłaty. 

Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie dla osób, które borykają się z wieloma zobowiązaniami finansowymi i niezbyt dobrze sobie z nimi radzą. A nawet jak udaje im się co miesiąc płacić, to na życie zostaje im tak mało pieniędzy, że muszą szukać innych sposobów na uregulowanie długu. To tym bardziej trudne dla osób mających zaciągnięte pożyczki w różnych bankach. Taka suma zobowiązań wiąże się z wysokimi kosztami i dość dużą problematycznością w zakresie spłaty. Konsolidacja jest tu doskonałym rozwiązaniem, bo zapewnia renegocjację warunków, co z kolei prowadzi do obniżenia raty i rozłożenia spłaty długu na dłuższy okres. 

Będąc więc w tak trudnym położeniu, nie powinniśmy się załamywać, bo kredyt konsolidacyjny to dość rozsądne rozwiązanie, by poradzić sobie z długami. Żeby jednak rzeczywiście nam się to opłacało, powinniśmy wybrać odpowiednią ofertę. To samo zresztą dotyczy każdego innego produktu finansowego. W podjęciu takiej decyzji wymiernie pomaga porównywarka Bankier smart.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.