Wiadomości z Gliwic

Klimatyczna Noc Świętojańska w Gliwicach. Poznaj program!

  • Dodano: 2023-06-20 07:00, aktualizacja: 2023-06-20 07:08

Letnia atmosfera, niepowtarzalny klimat, wspólna zabawa i śpiew – 23 czerwca aleja Przyjaźni zamieni się w miejsce sobótkowych obrzędów.

Przed nami pełna atrakcji Noc Świętojańska!

Wywodząca się z kupały – słowiańskiego święta ognia i miłości – noc świętojańska wypada w letnie przesilenie słoneczne. To czas, w którym płonie ogień, dziewczęta puszczają na wodzie zaplecione wcześniej wianki, wszyscy wspólnie tańczą, bawią się i śpiewają. Z tej okazji w piątek, 23 czerwca, w Gliwicach nie zabraknie atrakcji. 

Program Świętojańskiej Nocy w Gliwicach

Start o godz. 19.00 otwarciem letniego tarasu Ruin Teatru Victoria. Będzie można zrelaksować się w przytulnej strefie, a przy okazji zaspokoić głód i pragnienie. A odpoczynek będzie potrzebny! Czerpiąc bowiem z sobótkowych zwyczajów, organizatorzy przygotowali tematyczne atrakcje. Na początek – poszukiwanie kwiatu paproci. Niegdyś wierzono, że roślinę tę może znaleźć tylko człowiek sprawiedliwy, a ona zapewni mu szczęście i dostatek.

Po świętojańskich poszukiwaniach – o godz. 20.00 – przyjdzie czas na spektakl. Artystycznych doznań dostarczą publiczności aktorzy gliwickiego Teatru A, którzy zaprezentują „Pieśń Świętojańską”. To opowieść o miłości, w której motywy Edenu, obrzędów sobótkowych, pochwała tańca, pieśń miłosna, obrzędy weselne, a także życie pasterskie splatają się w uniwersalną, malowniczą fabułę.

O część muzyczną Nocy Świętojańskiej zadba Kirszenbaum – zespół prezentujący nie tylko nowoczesną post-rockową muzykę, ale też unikatowe teksty inspirowane literaturą i popkulturą. Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski wchodzą w żartobliwą, tekściarską polemikę z dziełami literatury i ich twórcami, podtrzymując przy tym – niesztampowo – tematykę współczesnej codzienności. Koncert rozpocznie się o godz. 21.00.

Imprezę zwieńczy specjalny pokaz – podczas nocy świętojańskiej nie może przecież zabraknąć blasku świateł! O godz. 22.22 zaprezentują się tancerze ognia Azislight. Artyści występowali w naszym mieście podczas zeszłorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, tym razem pokażą jednak swój nowy repertuar – związany z tradycjami obchodów kupały.

Publiczność czeka znakomite widowisko!

Wstęp na wszystkie atrakcje w ramach Nocy Świętojańskiej jest bezpłatny. Na wydarzenie zapraszają prezydent Gliwic Adam Neumann oraz Centrum Kultury Victoria. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ckvictoria.pl

Klimatyczna Noc Świętojańska w Gliwicach. Poznaj program! / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również