Wiadomości z Gliwic

Kolejowe połączenie Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji

  • Dodano: 2023-11-15 09:45

Październik z kolejnym rekordem frekwencji na linii finansowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Z połączenia Bytom-Gliwice skorzystało prawie 12,5 tysiąca pasażerów.

To prawie sześć razy więcej niż w grudniu 2021 roku, kiedy uruchomiono połączenie po 8 latach przerwy i pozyskano pierwsze dane dotyczące napełnień. Wówczas skorzystało z niego ponad 2 tysiące osób. W maju 2022 r. było to już niemal 6 tysięcy, a we wrześniu – 8 tysięcy pasażerów. Od marca tego roku liczba ta wynosiła około 10 tysięcy, aż do październikowego rekordu.

– Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na szynę – mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu GZM. – To najważniejszy i najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu. Dlatego od lat rozwijamy połączenia kolejowe, najpierw przez dofinansowanie już dostępnych połączeń, i dalej przez współfinansowanie inwestycji, które pozwolą stworzyć sieć Kolei Metropolitalnej- dodaje.

Szybciej niż samochodem

Połączenie Bytom-Gliwice jest w pełni finansowane przez GZM. To 15 par pociągów w dni robocze i 11 w dni wolne. Przejazd z Bytomia do Gliwic i odwrotnie trwa zaledwie 16 minut, co jest bezkonkurencyjne wobec pozostałych  środków transportu.

– Cieszymy się, że co raz więcej pasażerów to docenia – mówi Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego. – Systematyczny wzrost liczby pasażerów potwierdza, że w tworzeniu oferty kolejowej ważna jest konsekwencja, że popyt na kolej buduje się powoli. Ale kiedy już uda się go wykreować, efekty zaskakują  – dodaje.

Linia Bytom-Gliwice to jedno z głównych ciągów komunikacyjnych w regionie. Za kilka lat zostanie ona wzbogacona o dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu. Połączenie otrzyma również swoją wersję alternatywną, dzięki odbudowie fragmentu linii i budowie nowych łączników kolejowych w Rudzie Śląskiej. Wówczas pociągi z Bytomia do Gliwic będą mogły zatrzymywać się również w Rudzie i centrum Zabrza.

Jak korzystać?

Z pociągów relacji Bytom-Gliwice można korzystać zarówno na podstawie biletów dostępnych w ofercie Kolei Śląskich, również biletów wspólnych. Należą do nich:

  • 24H + Kolej w cenie 24 zł normalny / 12 zł ulgowy – który obowiązuje przez dobę od momentu zakupu lub skasowania w pojazdach Kolei Śląskich na terenie całej Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • miesięczny żółty Metrobilet w cenie 220 zł normalny / 110 zł ulgowy, obowiązujący na trasie kolejowej KŚ Bytom – Gliwice, w autobusowej komunikacji zastępczej linii S8 oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • Metrobilet Metropolia GZM w cenie 299 zł normalny / 149,5 zł ulgowy – który obowiązuje na wszystkich trasach Kolei Śląskich w Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również