Wiadomości z Gliwic

Kruche piękno. Nowa wystawa w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2023-05-05 07:15, aktualizacja: 2023-05-05 08:57

Unikatowe wyroby fajansowe wielu znanych manufaktur z okresu od XVII do połowy XIX wieku zostaną zaprezentowane na najnowszej czasowej wystawie w Willi Caro. Ekspozycja będzie czynna od 6 maja, a na otwarcie przewidziano ciekawy wykład tematyczny.

Muzeum w Gliwicach posiada jedną z największych kolekcji ceramiki w Polsce, liczącą kilka tysięcy obiektów. Jej ważną częścią są kruche, malowniczo dekorowane wyroby fajansowe, które wypełnią zabytkowe wnętrze Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a. Wystawę „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku” będzie można podziwiać do 5 maja 2024 roku.

Powrót do przeszłości

Prezentowane na gliwickiej ekspozycji przedmioty zaczęto gromadzić już w okresie przedwojennym, jednak nigdy wcześniej nie zostały one pokazane szerokiej publiczności w tak imponującej liczbie. Będzie można zobaczyć unikatowe wyroby z manufaktur śląskich w Raciborzu, Glinicy i Tułowicach, z ośrodków na Słowacji, Holicza oraz tzw. fajanse habańskie. Bogato reprezentowane będą także manufaktury angielskie (Wedgwood), holenderskie (Delft, Haarlem), niemieckie (Ansbach, Berlin, Bayreuth, Erfurt, Hanau, Magdeburg) oraz francuskie (Creil, Montreaux) i włoskie. Zwiedzający będą mieli okazję, aby podziwiać naczynia o najróżniejszych formach, a przede wszystkim bogato zdobione dzbanki, dzbanuszki, czarki, talerze, wazy, półmiski, kałamarze, świeczniki, czajniczki oraz blisko 100 kufli (także z cennej kamionki bottgerowskiej). Wszystkie tworzą sztukę stołu i jednocześnie świadczą o upodobaniach ludzi sprzed 200–300 lat. 

Kuratorką wystawy jest Patrycja Gwoździewicz – kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego gliwickiego Muzeum. Ekspozycja powstała we współpracy z prof. dr. hab. Wojciechem Kowalskim – kolekcjonerem, autorem katalogów oraz publikacji naukowych o fajansach z wytwórni europejskich, prawnikiem, profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, wieloletnim pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury, który podczas sobotniego wernisażu wygłosi wykład inaugurujący na temat fajansu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00.

Więcej informacji dotyczących wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.

Kruche piękno. Nowa wystawa w Muzeum w Gliwicach / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również