W dzisiejszych czasach życie bez prawa jazdy jest niezwykle trudne. Pokonywanie codziennie trasy do pracy lub szkoły w zatłoczonej komunikacji miejskiej może przyprawić o ból głowy. Zdobycie prawa jazdy to klucz do wolności i swobody, jaką gwarantuje nam przemieszczanie się za kierownicą własnych czterech kółek. Czy wiesz, że istnieją możliwości na dofinansowanie kursu prawa jazdy?
Prawo jazdy to inwestycja w rozwój na lata
Życie bez samochodu w dzisiejszych czasach jest co najmniej uciążliwe. Komunikacja miejska i międzymiastowa jest z reguły przepełniona, zwłaszcza w godzinach szczytu. Oczywiście nie inaczej jest z drogami w centrum miast, tu również ruch samochodów w czasie masowych powrotów do domu lub gdy wszyscy zmierzają do biur, przemieszcza się w ślimaczym tempie.
Niemniej o wiele wygodniej spędza się czas w klimatyzowanym pojeździe, samemu lub w towarzystwie rodziny czy przyjaciół podróżujących z nami. Komfort ten wart jest każdej złotówki wydanej na zdobycie uprawnień, a potem zakup i utrzymanie własnych czterech kółek.
Nie od dziś samochody są postrzegane jako symbol wolności. W końcu nie tylko są one komfortowym środkiem transportu, ale pozwalają nam przemieszczać się tam, gdzie chcemy, kiedy my tego chcemy, albo potrzebujemy. Prawo jazdy daje nam wolność przemieszczania się, zwiększając drastycznie naszą mobilność, która w wielu zawodach może być kluczową cechą wypatrywaną przez pracodawców wśród morza kandydatów do pracy.
Posiadanie prawa jazdy otwiera nam drzwi do niektórych zawodów. Tych bardziej oczywistych jak kierowca zawodowy – chociażby taksówkarz, czy kurier, ale również tych mniej oczywistych, w których przecież przemieszczanie się po kraju w celu odbycia spotkań z klientami czy kontrahentami jest czynnością obowiązkową.
Biorąc to wszystko pod uwagę, jasnym staje się, że nauka jazdy Gliwice to niewielka inwestycja w porównaniu z korzyściami, które daje nam uzyskanie prawa jazdy i przemieszczania się autem po drogach publicznych.
Jak uzyskać dofinansowanie do prawa jazdy
Ceny prawa jazdy w ostatnich miesiącach poszybowały do góry. Nic w tym dziwnego – ceny paliw na stacjach również zmieniają się z dnia na dzień i coraz częściej osiągają rekordowe wartości.
Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dofinansowania kosztów związanych z uzyskaniem prawa jazdy i nie chodzi tutaj jedynie o samą kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić za kurs.
Dofinansowaniu bowiem podlegają takie koszta jak:
- koszt kursu,
- opłaty egzaminacyjne,
- jazdy doszkalające, szkolenia uzupełniające
- koszta zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu, jeżeli kurs odbywa się poza miejscem zamieszkania.
Łącznie jednak kwota dofinansowania nie może przekroczyć 4800 zł oraz wymagany jest przynajmniej 25% wkład własny wnioskodawcy.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie kosztów prawa jazdy? Aby skorzystać z programu "Aktywny samorząd", bo to właśnie o nim mowa, musimy być osobą niepełnosprawną.
Do programu kwalifikuje się każdy, kto:
- ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz
- dysfunkcję narządu ruchu lub dysfunkcję narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego.
O dofinansowanie kosztów poniesionych na rozpoczęcie kursu prawa jazdy możemy również ubiegać się w swoich lokalnych urzędach pracy, konieczne do tego będzie posiadanie statusu osoby bezrobotnej.