Wiadomości z Gliwic

Miasto liczy na siebie i oszczędza. Umowę na zakup energii elektrycznej

  • Dodano: 2022-11-10 06:15, aktualizacja: 2022-11-09 21:44

Gdy inflacja i wzrost cen energii pustoszą samorządowe budżety, Gliwice szukają oszczędności. Mimo że nasze miasto jest na razie w nieco lepszej sytuacji niż wiele innych gmin w Polsce – dzięki wynegocjowaniu stałej ceny za prąd – to skala podwyżek i tak jest ogromna. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić – szkoły pozostaną otwarte i ogrzane, a latarnie na ulicach nie zgasną.

Wzrost stawek za prąd to rzeczywistość, wobec której stoją samorządy w całej Polsce. Gliwice oraz inne miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup energii elektrycznej i w 2022 oraz 2023 roku mają gwarantowaną stałą cenę za prąd. 

Dla wielu gmin zwyżki cen w energetyce oznaczają problemy z uchwaleniem przyszłorocznych budżetów. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco. Obecnie nie jest planowane wprowadzenie drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie mieszkańców. Latarnie uliczne będą świecić przez całą noc. Jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach.

Ograniczenie liczby dekoracji świetlnych

W tym roku uliczne bożonarodzeniowe iluminacje zostaną zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Także na skwerach i w parkach ozdób świątecznych będzie zdecydowanie mniej. Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik. Nowością będzie natomiast świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, jego koszt pokryje wykonawca inwestycji MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Cięcia kosztów są konieczne, jednak obecnie nie są planowane działania, które bezpośrednio obniżą poziom usług publicznych lub utrudnią mieszkańcom załatwienie najważniejszych spraw. Samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej. Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone. Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, wyłączane jest w godzinach nocnych oświetlenie przyszkolnych boisk i placów zabaw. Obiekty te oświetlane są zwykle do godz. 19.00–20.00. 

Nie tylko miasto zmuszone jest wprowadzać oszczędności. Wysokie koszty energii elektrycznej skłoniły kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, które zarządza Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, do wyłączania oświetlenia obiektu o godz. 17.30. 

Oszczędności nie ominą jednak również obiektów miejskich. W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię.

Umiesz liczyć? Licz na siebie!

Gliwice od lat stawiały na ekologię i dbały o ograniczenie zużycia energii. Wykonanie przedsięwzięć ograniczających zużycie energii elektrycznej czy cieplnej kosztowało miasto miliony złotych i było możliwe dzięki bardzo dobrej kondycji ekonomicznej, którą Gliwice wypracowywały przed obecnym załamaniem finansowym. Miasto dobrze te środki wykorzystywało, z sukcesem pozyskiwało także dofinansowanie zewnętrzne, co teraz przynosi efekty.

Od 2012 roku miasto montuje ekologiczne i energooszczędne oświetlenie uliczne.

W ramach dwóch etapów projektu „Eko-światło w Gliwicach” wymieniono już 4250 sztuk opraw sodowych na oprawy LED i w efekcie w tych punktach świetlnych nastąpił sumaryczny spadek zużycia energii elektrycznej o mniej więcej 50%. Realizacja przedsięwzięcia kosztowała dotąd prawie 17 mln zł, z tego ponad 7 mln zł Gliwice pozyskały ze środków unijnych. Energooszczędne oświetlenie uliczne LED montowane jest też w ramach nowych inwestycji miejskich, a liczba opraw sodowych w mieście stale się zmniejsza.

Oszczędności przynosi też miejska fotowoltaika

Przykładowo dzięki montażowi mikroinstalacji fotowoltaicznej na budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa i ul. Jasnej produkcja własna prądu w bieżącym roku pokryła odpowiednio ponad 7% i 30% zapotrzebowania w tych obiektach.

Niemal 1000 paneli fotowoltaicznych zainstalowano w otwieranym w grudniu Centrum Przesiadkowym. Będą zasilać w energię elektryczną budynek główny CP, instalacje zadaszeń oraz tunel. Instalacje fotowoltaiczne montowane są obecnie na 9 gliwickich szkołach, przedszkolach i budynkach użyteczności publicznej – to zadanie kosztuje około 2,4 mln zł, a 85% kwoty pokryje dofinansowanie unijne. Z kolei do ograniczania zużycia energii cieplnej przyczyniają się prowadzone od lat na szeroką skalę termomodernizacje obiektów miejskich.

Ocieplono m.in. budynki UM oraz większość placówek oświatowych, sukcesywnie wymieniane są okna i drzwi.
Szkoły i przedszkola zmieniają systemy ogrzewania na bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku – 62 budynki są podłączone do miejskiej sieci grzewczej PEC, 42 korzystają z sieci gazowej, 1 posiada kotłownię na olej opałowy.
W budynku UM przy ul. Zwycięstwa zamontowano energooszczędne oświetlenie LED i wymieniono instalację centralnego ogrzewania na efektywniejszą. 

Działania ograniczające zużycie energii dotyczą w Gliwicach także wielu innych miejskich obiektów, spółek i instytucji, które optymalizują zużycie mediów i wykorzystują w tym celu różne nowoczesne rozwiązania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również