Wiadomości z Gliwic

Najlepszy projekt wspierania rodzin w Subregionie jest w Gliwicach

  • Dodano: 2021-02-05 07:00, aktualizacja: 2021-02-04 20:02

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach otrzymał niemal 3,2 mln zł dofinansowania na realizację dwóch ważnych projektów społecznych, które będą realizowane na terenie Gliwic.

Są to: "Usługi społeczne na start III" i "Aktywnie dla Gliwic". Projekty o wartości ponad 3,6 mln zł będą polegały na wsparciu rodzin z dziećmi oraz mieszkańców Zatorza, Szobiszowic i Sośnicy.

Przygotowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach projekt kompleksowego wsparcia rodzin z dziećmi zamieszkujących na terenie Gliwic "Usługi społeczne na start III" ma zapobiegać umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej i został uznany najlepszym projektem wspierania rodzin w Subregionie.

– W ramach zadania uruchomione zostaną usługi rozwoju i wsparcia rodziny oraz ekonomii gospodarstwa domowego, które będą świadczone w miejscu zamieszkania uczestników. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy pięciu fachowców: specjalisty pracy z rodziną, pedagoga, psychologa, konsultanta ds. współpracy rodziny z osobami niepełnosprawnymi i konsultanta ds. ekonomii i organizacji gospodarstwa domowego. Specjaliści nauczą uczestników projektu m.in. jak organizować domowy budżet, jak zdrowo się odżywiać czy załatwiać sprawy w urzędach, dostarczą też wiedzy, jakie prawa przysługują osobom niepełnosprawnym – mówi Brygida Jankowska, dyrektor OPS w Gliwicach.

Projekt będzie realizowany od lutego 2021 do końca 2022 r.

Wsparcie otrzyma minimum 150 członków rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Rekrutacja do projektu rozpoczęła się w styczniu 2021 r. To już trzecia edycja tego typu działań na terenie Gliwic. Projekt o wartości ponad miliona zł otrzymał dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości niemal 965 tys. zł.

Gliwicki OPS przygotował też projekt "Aktywnie dla Gliwic", który będzie kompleksowo wspierał aktywność społeczną i zawodową mieszkańców Zatorza, Szobiszowic i Sośnicy. Wsparcie jest realizowane w czterech Programach Aktywności Lokalnej, w tym jednym dedykowanym osobom bezrobotnym. Projekt już się rozpoczął i będzie realizowany do końca 2022 r.

Wsparcie otrzyma minimum 124 osób pozostających bez pracy oraz członkowie społeczności lokalnych. Obecnie animatorzy diagnozują potrzeby wyznaczonych do projektu dzielnic. Po ich zakończeniu rozpocznie się aktywizacja i integracja mieszkańców, którzy będą wspólnie realizować różne przedsięwzięcia, np. wspólną modernizację skweru, warsztaty tematyczne czy organizację sąsiedzkich festynów. Wszystkie działania będą podejmowane we współpracy z radami dzielnic.

"Aktywnie dla Gliwic" otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 2 231 000 zł. Wartość całego projektu wynosi ponad 2,6 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również