Muzeum w Gliwicach kontynuuje wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska.
Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. "Nieopowiedziane" to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy kiedy nadszedł czas nieszczęścia.
- Wykład drugi: Else Croner - między żydowską tradycją, a walką o równouprawnienie dziewcząt i kobiet,
- Czwartek, 24 lutego 2022, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (platforma ZOOM), godz. 18.00.
O autorce
Else Croner - pisarka, pedagog, emancypantka. Zajmowała się szczególnie wychowaniem i psychologią dziewcząt. Przewidywała wzrost roli kobiet w życiu publicznym i gospodarce, w związku z tym postulowała nowe podejście wychowawcze do problemu ich kształcenia. Konwertowała na chrześcijaństwo i sama określała się jako „wysoce zakulturyzowana autorka pochodzenia żydowskiego". Urodziła się 4 maja 1878 r. w Bytomiu w rodzinie dr. Jacoba Wollsteina. Młodość spędziła we Wrocławiu i należała do pierwszych kobiet w Niemczech, którym dana była możliwość studiowania. Po ślubie dom państwa Cronerów w Berlinie odwiedzali wybitni przedstawiciele różnych środowisk. Na Uniwersytecie Berlińskiem prowadziła zajęcia na temat psychologii kobiet. Wygłaszała wykłady w radiu, kierując je głównie do kobiet i dziewcząt.
Napisała popularnonaukową książę Psychika młodzieży żeńskiej, która w 1932 r. została przetłumaczona na język polski i zalecana była jako ważna lektura. Twórczość Else Croner była bardzo różnorodna, poczynając od prac popularnonaukowych, przez monografie, powieści obyczajowe, poradniki aż po bajki. Przez 31 lat (1901-1932) mieszkała w Berlinie i należała do ścisłej elity społecznej i intelektualnej miasta. Po 1933 r., jak wszyscy Żydzi w Niemczech, pozbawiona została praw obywatelskich, a co za tym idzie możliwości wykonywania zawodu i zarobkowania. W 1942 r. w wieku 64 lat, zagrożona deportacją, targnęła się na swoje życie.
- Wstęp wolny, obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl
- Organizator: Muzeum w Gliwicach