Wiadomości z Gliwic

Nowy cykl wykładów: Nieopowiedziane. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

  • Dodano: 2022-02-21 06:30, aktualizacja: 2022-02-21 08:50

Muzeum w Gliwicach kontynuuje wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska.

Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. "Nieopowiedziane" to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

  • Wykład drugi: Else Croner - między żydowską tradycją, a walką o równouprawnienie dziewcząt i kobiet,
  • Czwartek, 24 lutego 2022, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (platforma ZOOM), godz. 18.00.

O autorce

Else Croner - pisarka, pedagog, emancypantka. Zajmowała się szczególnie wychowaniem i psychologią dziewcząt. Przewidywała wzrost roli kobiet w życiu publicznym i gospodarce, w związku z tym postulowała nowe podejście wychowawcze do problemu ich kształcenia. Konwertowała na chrześcijaństwo i sama określała się jako „wysoce zakulturyzowana autorka pochodzenia żydowskiego". Urodziła się 4 maja 1878 r. w Bytomiu w rodzinie dr. Jacoba Wollsteina. Młodość spędziła we Wrocławiu i należała do pierwszych kobiet w Niemczech, którym dana była możliwość studiowania. Po ślubie dom państwa Cronerów w Berlinie odwiedzali wybitni przedstawiciele różnych środowisk. Na Uniwersytecie Berlińskiem prowadziła zajęcia na temat psychologii kobiet. Wygłaszała wykłady w radiu, kierując je głównie do kobiet i dziewcząt.

Napisała popularnonaukową książę Psychika młodzieży żeńskiej, która w 1932 r. została przetłumaczona na język polski i zalecana była jako ważna lektura. Twórczość Else Croner była bardzo różnorodna, poczynając od prac popularnonaukowych, przez monografie, powieści obyczajowe, poradniki aż po bajki. Przez 31 lat (1901-1932) mieszkała w Berlinie i należała do ścisłej elity społecznej i intelektualnej miasta. Po 1933 r., jak wszyscy Żydzi w Niemczech, pozbawiona została praw obywatelskich, a co za tym idzie możliwości wykonywania zawodu i zarobkowania. W 1942 r. w wieku 64 lat, zagrożona deportacją, targnęła się na swoje życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również