Wiadomości z Gliwic

O zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

  • Dodano: 2021-04-07 09:45, aktualizacja: 2021-04-08 18:22

Prowadzenie działalności gospodarczej powinno być w każdym przypadku uczciwe. Praktyka pokazuje niestety, że taki stan nie zawsze jest możliwy do uzyskania. Jeśli dojdzie do naruszenia zasad uczciwych praktyk rynkowych, poszkodowany przedsiębiorca może wystąpić ze stosownym roszczeniem względem sprawcy. Na stronie Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów znajdziecie Państwo wszystkie informacje dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowania w takiej sytuacji.

Pomoc prawna w sprawach przedsiębiorców

Pomoc prawna może przybierać różne formy – reprezentacji przed sądem, sporządzenia odpowiednich pism procesowych, czy choćby udzielenia porady na konkretny temat. Dotyczy to także zagadnień pojawiających się w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W dzisiejszych czasach bardzo często dochodzi do naruszenia cudzych interesów gospodarczych. Powoduje to, że przedsiębiorca, wobec którego dopuszczono się czynu nieuczciwej konkurencji ma pełne prawo bronić swojej pozycji na rynku. Może wówczas dochodzić swoich roszczeń w dwóch trybach:

  • na drodze przedsądowej – poprzez wystosowanie odpowiedniego pisma do naruszającego zasady uczciwej konkurencji,

  • na drodze sądowej – poprzez procesowe dochodzenie swoich praw, gdy sprawca nie poczuwa się w żaden sposób do odpowiedzialności

Roszczenia przy naruszeniu zasad uczciwej konkurencji

Naruszenie reguł uczciwej konkurencji powoduje powstanie odpowiedzialności po stronie sprawcy, czasami także tej o charakterze karnym.

Przedsiębiorca, który stał się ofiarą nieuczciwego kontrahent może skorzystać w takiej sytuacji z kilku różnych roszczeń:

  • zaniechania niedozwolonych działań,

  • usunięcia skutków niedozwolonych działań,

  • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie (np. ogłoszenia w prasie lub innym medium),

  • naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych,

  • wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści (np. zysków ze sprzedaży podrobionych towarów),

  • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

Zakres żądań poszkodowanego względem sprawcy jest bardzo zróżnicowany i zależy tak naprawdę od okoliczności danej sprawy. Jeśli zainteresował Państwa ten temat, więcej informacji możecie odnaleźć w artykule: Zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Decydując się na wystąpienie z roszczeniem dotyczącym naruszenia zasad uczciwej konkurencji należy zasięgnąć porady prawnej doświadczonego specjalisty. Tylko on będzie w stanie oszacować możliwości odszkodowawcze w danej sprawie oraz oceni ryzyko potencjalnej przegranej w sądzie.

Wsparcie prawnika jest tym bardziej potrzebne, jeśli sprawa trafi na wokandę. Samodzielna walka z prawnikami przeciwnika nie jest rozsądnym pomysłem, skutkiem czego może być nie tylko przegrana poszkodowanego przedsiębiorcy, ale także konieczność zapłaty odszkodowania wobec pozwanego (nie wspominając już o wysokich kosztach sądowych).

Procedura dochodzenia odszkodowania z tytułu naruszenia zasad uczciwiej konkurencji jest bardzo złożona. Każdorazowo należy dokonać analizy okoliczności całej sprawy i dopiero wówczas zaproponować klientowi konkretne rozwiązania prawne. Jeśli się na nie zgodzi, bez problemu można zainicjować całą sprawę, czasami unikając nawet drogi sądowej.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów

Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

Polecamy również:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.