Wiadomości z Gliwic

Obchody Święta Wojska Polskiego już 14 sierpnia w Gliwicach

  • Dodano: 2023-08-14 08:30, aktualizacja: 2023-08-14 08:33

Uroczysta msza święta, wojskowa defilada i tradycyjny Apel Pamięci Oręża Polskiego zwieńczony salwą honorową – jak co roku Gliwice podziękują żołnierzom za ich ofiarną służbę podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w poniedziałek, 14 sierpnia. Choć w kalendarzu Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku, przypada 15 sierpnia, to jego tegoroczne gliwickie obchody zaplanowano dzień wcześniej – w poniedziałek, 14 sierpnia.

Organizacja uroczystości 

Uroczystość tradycyjnie rozpocznie msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, która zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Barbary. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00.
Po mszy świętej, ok. godz. 20.10, uczestnicy obchodów przemaszerują wspólnie z wojskową defiladą ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie następnie wezmą udział w uroczystym Apelu Pamięci Oręża Polskiego. Świętowanie zakończy salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. 

Kierowcy mogą spodziewać się czasowych utrudnień w ruchu. W godzinach od 19.45 do 21.30 zalecamy omijanie trasy przemarszu i okolic placu Piłsudskiego.

Święto Wojska Polskiego w Centrum Kultury Victoria 

Oprócz oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego we wtorek, 15 sierpnia, od godz. 11.00 na mieszkańców czekać będą wyjątkowe atrakcje przygotowane przez Centrum Kultury Victoria z myślą o całych rodzinach. Podczas wydarzenia pod hasłem „Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję” będzie można wziąć udział w warsztatach z tworzenia ceramiki i plecenia makram oraz wystartować w miejskiej grze terenowej – „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”. Udział w imprezie jest bezpłatny. 


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również