Wiadomości z Gliwic

Palmy w mieście - w oczekiwaniu na lato

  • Dodano: 2021-06-04 06:30, aktualizacja: 2021-06-03 21:54

Gdy na gliwickich skwerach, placach i w parkach pojawiają się palmy, to znak, że lato zbliża się wielkimi krokami.

Nie inaczej jest i tym razem - z Palmiarni Miejskiej w miasto wyszło 20 feniksów kanaryjskich, które - w oczekiwaniu na upały i wakacje - można podziwiać w różnych miejscach Gliwic. Palmy będą nam towarzyszyć przez całe lato.

Feniks kanaryjski zwany jest też palmą królewską

Pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Te gliwickie mają około 5 m wysokości i ważą około 1,5 tony. Okazałe piękności można podziwiać  m.in. w parku Chopina, na placu Piłsudskiego, przy ul. Akademickiej przy Politechnice Śląskiej, na terenie Kąpieliska Leśnego i przy Sądzie.

- Ponad 20 pięknych feniksów kanaryjskich zdobi nasze miasto. To "dzieci" feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. Zostały w naszym mieście i dały początek Palmiarni Miejskiej. Około 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu posiadamy dziś ponad dwadzieścia pięknych okazów - mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Dekorowanie parków i skwerów palmami to już gliwicka tradycja – pierwsze wystawy roślin egzotycznych były organizowane wzdłuż dzisiejszej alei Przyjaźni już ponad 100 lat temu!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.