Wiadomości z Gliwic

Palmy w mieście - w oczekiwaniu na lato

  • Dodano: 2021-06-04 06:30, aktualizacja: 2021-06-03 21:54

Gdy na gliwickich skwerach, placach i w parkach pojawiają się palmy, to znak, że lato zbliża się wielkimi krokami.

Nie inaczej jest i tym razem - z Palmiarni Miejskiej w miasto wyszło 20 feniksów kanaryjskich, które - w oczekiwaniu na upały i wakacje - można podziwiać w różnych miejscach Gliwic. Palmy będą nam towarzyszyć przez całe lato.

Feniks kanaryjski zwany jest też palmą królewską

Pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Te gliwickie mają około 5 m wysokości i ważą około 1,5 tony. Okazałe piękności można podziwiać  m.in. w parku Chopina, na placu Piłsudskiego, przy ul. Akademickiej przy Politechnice Śląskiej, na terenie Kąpieliska Leśnego i przy Sądzie.

- Ponad 20 pięknych feniksów kanaryjskich zdobi nasze miasto. To "dzieci" feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. Zostały w naszym mieście i dały początek Palmiarni Miejskiej. Około 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu posiadamy dziś ponad dwadzieścia pięknych okazów - mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Dekorowanie parków i skwerów palmami to już gliwicka tradycja – pierwsze wystawy roślin egzotycznych były organizowane wzdłuż dzisiejszej alei Przyjaźni już ponad 100 lat temu!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.