Wiadomości z Gliwic

Pierwsi chorzy już przyjęci. Odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej w Gliwicach

  • Dodano: 2023-03-07 09:30

Nowoczesna sala ćwiczeń, edukacja zdrowotna, psychoterapia, a nawet praktyka jogi czy tai chi – odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach pomoże pacjentom wrócić do sprawności po przebytym zawale serca. Jak deklaruje placówka – pierwsi chorzy zostali przyjęci już w poniedziałek, 6 marca.

Rehabilitacja pacjentów po zawale serca

Odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej działający przy ul. Zygmunta Starego 20 w Gliwicach będzie przeznaczony dla chorych po przebytym zawale mięśnia sercowego, którzy w terminie do 14 dni zostali wypisani z oddziału kardiologicznego.

– Naszym zadaniem będzie jak najlepsze „przywrócenie” chorych do stanu wydolności i jakości życia sprzed tego incydentu. Mamy 24 łóżka, nowoczesną salę ćwiczeń, a pacjenci będą do nas trafiać poprzez koordynatora programu KOS-zawał, czyli w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej dla osób po przebytym zawale serca – mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Po przyjęciu na oddział ustalony zostanie indywidualny plan leczenia pacjenta w oparciu o jego stan zdrowia i dotychczasową dokumentację medyczną. Z rehabilitacji kardiologicznej pacjenci będą mogli korzystać maksymalnie przez 35 dni – wyjaśnia dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

– Poza standardowym postępowaniem: wysiłkiem fizycznym, edukacją zdrowotną, psychoterapią, jako jedyny ośrodek szpitalnej rehabilitacji kardiologicznej w Polsce, mamy też do zaoferowania zajęcia jogi oraz tai chi. Naszym marzeniem było stworzenie przyjaznego miejsca i zespołu specjalistów, którzy będą w stanie różnymi ścieżkami motywować pacjenta do działania, zmiany nawyków, podjęcia walki o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to marzenie właśnie zaczyna się spełniać – dodaje.

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to szereg działań medycznych stosowanych u pacjentów po incydentach kardiologicznych, którzy już w ciągu kilku dni po wypisie ze szpitala mogą rozpocząć pracę z ekspertami wspierającymi ich w realizacji zaleceń medycznych i powrocie do wcześniejszej sprawności. Jest to postępowanie konieczne do usunięcia lub zmniejszenia przyczyn choroby. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna oferowana w ramach NFZ stwarza pacjentom, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, warunki do powrotu do prawidłowego funkcjonowania.

Pierwsi chorzy już przyjęci. Odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej w Gliwicach / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również