Defibrylatory AED to małe urządzenia ratujące życie nieprzytomnych osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W Gliwicach są dostępne w kilkudziesięciu lokalizacjach, a z ich obsługą poradzi sobie każdy. Warto wiedzieć, jak ich używać.
To może się zdarzyć podczas zakupów, w galerii handlowej, na przystanku, w parku. Gdziekolwiek. Ktoś nagle osuwa się na ziemię i traci przytomność. Chcemy pomóc, ale nie bardzo wiemy – jak?
Szacuje się, że nagłe zatrzymanie akcji serca każdego roku dotyka około 40 tys. Polaków. Przeżywa od 2 do 5 proc. Z badań wynika, że 75 proc. takich przypadków można było uratować, używając automatycznego defibrylatora AED (Automated External Defibrilator). To niewielkie urządzenie, które umożliwia aplikację impulsu elektrycznego, przywrócenie synchronicznej pracy serca i przeprowadzenie akcji ratunkowej zwiększającej szansę na przeżycie. Sprzęt sam analizuje rytm serca osoby nieprzytomnej i wykrywa nieprawidłowości. Jego użycie jest proste i nie należy się go obawiać.
Gdzie szukać AED?
Defibrylatory dostępne są w Gliwicach, m.in. w niektórych budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, halach widowiskowych, na dworcu, na terenie basenów, w wybranych placówkach edukacyjnych, znajdują się też na wyposażeniu samochodów pożarniczych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i w wielu innych miejscach, m.in. niektórych prywatnych firmach. Również gliwicka Straż Miejska dysponuje takimi aparatami – w przenośne defibrylatory wyposażonych jest 10 z 17 służbowych pojazdów, które są najczęściej używane przez patrole interwencyjne. Inwestycję o wartości niemal 51 tys. zł sfinansowano z budżetu miejskiego. W ubiegłym roku AED został wykorzystany przez strażników tylko raz, ale urządzenia są w ciągłej gotowości.
Dokładne lokalizacje defibrylatorów można znaleźć m.in. w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej w zakładce ZDROWIE → Lokalizacja defibrylatorów AED oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Aby poprawnie użyć AED w nagłej sytuacji, należy przez całą procedurę słuchać komend głosowych urządzenia, które krok po kroku poprowadzą osobę udzielającą pierwszej pomocy. Schemat działania jest następujący: najpierw wzywamy do nieprzytomnego karetkę (tel. 999 lub 112), po czym wykonujemy u niego masaż serca, uciskając 30 razy klatkę piersiową na głębokość około 5 cm w tempie raz na sekundę. Następnie otwieramy opakowanie z defibrylatorem, wciskamy włącznik uruchamiający AED, odsłaniamy klatkę piersiową ratowanej osoby i wykonujemy polecenia wydawane przez urządzenie (otwieramy pudełko znajdujące się w zestawie, wyjmujemy białe samoprzylepne elektrody i przyklejamy je tak, jak to zostało pokazane na dołączonym rysunku, dociskając do gołej skóry). W kolejnym kroku należy wcisnąć migający pomarańczowy przyciski i odsunąć się od pacjenta. O tym, kiedy będzie można znów podejść do reanimowanej osoby, poinformuje urządzenie. Po zakończeniu defibrylacji należy kontynuować reanimację aż do odzyskania przytomności.
– Automatyczny defibrylator zewnętrzny stosuje się w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u dorosłych i u dzieci. To proste i całkowicie bezpieczne urządzenie. Nie należy mieć obaw przed jego stosowaniem. Co ważne, może go użyć każdy, nawet osoba bez wykształcenia medycznego i doświadczenia w tej dziedzinie. Należy użyć AED w każdej sytuacji, w której dochodzi do zatrzymania akcji serca, również gdy nie jesteśmy pewni czy poszkodowana osoba oddycha, czy nie. To, czy konieczne będzie użycie defibrylatora podpowie nam samo urządzenie, warto więc stosować się do wydawanych przez nie poleceń głosowych. Komendy są jasne i proste, dzięki czemu nie da się popełnić błędu. Należy jednak pamiętać, że defibrylacja może zostać wykonana jedynie wtedy, kiedy AED na to pozwoli – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach. Zapewnia, że pod numerem telefonu gliwickiej Straży Miejskiej (986) można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące używania defibrylatorów.
UWAGA! Nie stosuje się urządzeń AED u dzieci poniżej pierwszego roku życia, ponieważ standardowe defibrylatory z opcją pediatryczną mają ustawione parametry dla dzieci w wieku pomiędzy 1. a 8. rokiem życia. Nie należy też używać AED w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko wybuchu materiałów łatwopalnych (na przykład, gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz) oraz u osób przytomnych – w tym przypadku urządzenie samo powinno zablokować taką możliwość. Przyrząd po przeprowadzeniu bieżącej analizy rytmu serca poszkodowanego zezwoli lub nie na wykonanie defibrylacji – nie zachodzi obawa, że można zaszkodzić osobie poszkodowanej.
AED – to urządzenie ratuje życie
Warto wiedzieć, że podczas wydarzeń plenerowych przeszkoleni funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach prezentują oraz przypominają na specjalnych fantomach najważniejsze kroki w przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Można w nich wziąć udział bezpłatnie oraz bez zapisów – wystarczy zjawić się na wydarzeniu, w którym strażnicy będą brali udział.
Dodatkowo, w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku w placówkach oświatowych prowadzone są prelekcje dla dzieci dotyczące podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Odbywają się też wewnętrzne szkolenia dla funkcjonariuszy.