Wiadomości z Gliwic

Przekaż dalej! Krew powinna krążyć

  • Dodano: 2018-08-22 10:00

W wielu przypadkach krew jest jedynym ratunkiem zagrożonego życia. Niestety, mimo że dawców jest wielu, krwi wciąż brakuje. Dlatego nie zwlekaj – dołącz do akcji „Krew powinna krążyć: oddaj krew. Przekaż dalej!”

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 167 szpitali i klinik województwa śląskiego. Każdego dnia wydaje do szpitalnych Banków Krwi od 200 do 250 litrów tego życiodajnego płynu. Aby go nie zabrakło każdego dnia krew powinno oddać 500 osób.

Krew można oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach (przy ul. Raciborskiej 15), 10 oddziałach terenowych oraz 6 mobilnych punktach poboru krwi.

W Gliwicach krew można oddać na placu przed dworcem PKP w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca (w godzinach od 10.00 do 17.00), w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca na placu Krakowskim w godz. od 10.00 do 17.00.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi do pojemnika z płynem konserwującym, trwa to ok. 5-10 minut.  Krew może oddać osoba pełnoletnia, która waży - nie mniej niż 50 kg i nie przekroczyła 65. roku życia. Zgłaszając się do oddania krwi należy być zdrowym, wypoczętym, po niskotłuszczowym posiłku. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynu, nie palić papierosów i nie pić alkoholu. Na pobranie należy przyjść z dowodem tożsamości ze zdjęciem.

Nigdy nie wiadomo, kiedy my lub nasi bliscy będą musieli skorzystać z pomocy centrum krwiodawstwa, dlatego tak ważne jest, by oddać krew – odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich.          

Więcej informacji na temat oddawania krwi można znaleźć na stronie  www.krwiodawstwo-katowice.pl w folderze ODDAWANIE KRWI.

Po oddaniu krwi  Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole,
Legitymacja HDK – przesyłana na adres domowy,
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań (oznaczenie grupy krwi, morfologię , badania wirusologiczne ),
Posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal ( 8 czekolad),
Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi – KREWKARTA – po jednorazowym oddaniu krwi w okresie 09.07.-14.09.2018 r.


Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.