Wiadomości z Gliwic

Przyjaciele Gliwickich Seniorów wybrani!

  • Dodano: 2023-06-23 07:45, aktualizacja: 2023-06-23 07:52

Znamy laureatów I edycji konkursu "Przyjaciel Gliwickich Seniorów". Jury, w skład którego weszło 5 członkiń Rady Seniorów Miasta Gliwice, przyznało nagrody w dwóch z trzech kategorii konkursowych.

Przyjacielem Gliwickich Seniorów w kategorii osoba fizyczna został przewodniczący Rady Dzielnicy Sośnica – Jerzy Zieleń, a w kategorii  firma – kancelaria prawna Zdanowicz Adwokaci.  W uroczystości wręczenia statuetek i nagród uczestniczył m.in. prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Komu przyznaje się tytuł "Przyjaciela Gliwickich Seniorów"?

„Przyjaciel Gliwickich Seniorów” to tytuł przyznawany przez Radę Seniorów Miasta Gliwice osobom fizycznym, instytucjom oraz firmom, które zasłużyły się dla środowiska najstarszych mieszkańców Gliwic – w szczególności organizując imprezy lub cykle imprez dla tej grupy wiekowej czy prowadząc społecznie kluby seniora lub instytucje stwarzające najstarszym gliwiczanom warunki do spędzania wolnego czasu. Kandydatury do konkursu mogą zgłaszać mieszkańcy Gliwic, miejskie jednostki organizacyjne, lokalne kluby seniora, Rada Seniorów Miasta Gliwice, Centrum 3.0, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje) oraz inne instytucje społeczne mające siedzibę w Gliwicach.

W tym roku kapituła konkursowa, w skład której weszło 5 członkiń gliwickiej Rady Seniorów: Anna Kurzaj, Jolanta Rypińska, Maria Puch, Aniela Czajkowska i Krystyna Jurczewska-Płońska, spośród zgłoszonych kandydatów, wybrała laureatów w dwóch z trzech kategorii konkursowych – osoba fizyczna i firma. Z powodu braku zgłoszeń nagroda w kategorii instytucja nie została przyznana. W podjęciu decyzji jurorkom pomogły m.in. spotkania i rozmowy z członkami gliwickich klubów seniora.

Nominacje do "Przyjaciela Gliwickich Seniorów"

W kategorii osoba fizyczna nominowanych zostało 6 osób: Michał Byrczek, Danuta Gąsior,  Tadeusz Lubański, Czesław Okoński, Krystyna Szpila oraz Jerzy Zieleń. Przyjacielem Gliwickich Seniorów został Jerzy Zieleń – przewodniczący Rady Dzielnicy Sośnica, który od lat działa na rzecz najstarszych mieszkańców Sośnicy. Dzięki jego wsparciu w 2017 roku powstał drugi dzielnicowy Klub Seniora, dla którego pozyskał on lokal oraz środki m.in. na zakup sprzętu muzycznego i organizację imprez kulturalnych. O potrzebach seniorów pamięta także przy podziale funduszy dzielnicowych. Jest otwarty na potrzeby najstarszych mieszkańców dzielnicy, którzy zawsze mogą liczyć na jego pomoc.

– Serdecznie dziękuję za nominację. Nie spodziewałem się, że akurat ja zdobędę tę nagrodę. Na pewno nadal będę pomagał i pracował na rzecz seniorów i nie tylko. Ta nasza współpraca jest wspaniała i bardzo dobrze się w niej czuję – mówi Jerzy Zieleń, laureat konkursu.

Dodatkowo jury zdecydowało o przyznaniu dwóch dodatkowych wyróżnień w tej kategorii. Pierwsze otrzymał Michał Byrczek – przewodniczący Rady Dzielnicy Zatorze, który od lat, także w wolnym czasie, pomaga seniorom m.in. w obsłudze urządzeń elektronicznych, organizuje dla nich spotkania i prelekcje, interweniuje w ich imieniu do różnych instytucji oraz rokrocznie uwzględnia ich potrzeby w zgłoszeniach do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. 

Drugim wyróżnionym został Czesław Okoński – senior i wieloletni trener seniorów zrzeszonych w gliwickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który od lat zaraża najstarszych gliwiczan sportową pasją. Dzięki swojemu poświęceniu i zaangażowaniu jego podopieczni, wśród których jest m.in. 90-letni mistrz świata w lekkiej atletyce – Czesław Pluszczewski, osiągają spektakularne sportowe sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Największy przyjaciel wybrany

Natomiast w kategorii firma, w ocenie jury, najbardziej przyjazna gliwickim seniorom okazała się kancelaria prawna Zdanowicz Adwokaci – pomysłodawca i organizator corocznej akcji „Prezent dla Seniora”, zainicjowanej przez Aleksandrę Zdanowicz, która przed świętami Bożego Narodzenia pyta podopieczne zakładów opieki leczniczej, co chciałyby dostać pod choinkę, szuka darczyńców, a następnie wraz z mężem pakuje i rozwozi podarunki do gliwickich placówek. Nagrodę w imieniu kancelarii odebrał mąż pani Aleksandry – Michał Zdanowicz.

– Jest to naprawdę ogromna radość. Bardzo żałuję, że nie ma tutaj mojej żony – Aleksandry Zdanowicz – bo to jest głównie jej inicjatywa i ogromne zaangażowanie. Dlatego w jej imieniu chciałbym podziękować całej kapitule konkursowej. Cieszymy się, że nasze działania, w które angażuje się coraz więcej osób, spotkały się z takim uznaniem. Najbardziej cieszą nas jednak uśmiechy seniorek, które dostają prezenty o jakich marzą – mówi Michał Zdanowicz.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.

W tym roku honorowe tytuły Przyjaciela Gliwickich Seniorów zostały przyznane po raz pierwszy. Organizatorzy konkursu zapowiadają jednak, że będzie on organizowany również w kolejnych latach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również