Wiadomości z Gliwic

RozmawiaMY o dzielnicach. Za nami kolejne spotkanie w Gliwicach

  • Dodano: 2023-05-17 09:45

Trwają otwarte spotkania prezydenta Gliwic Adama Neumanna z mieszkańcami poszczególnych gliwickich dzielnic. W ramach cyklu „KIERUNEK DZIELNICE” o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i perspektywach rozwoju swoich dzielnic rozmawiali ostatnio mieszkańcy Żernik i Obrońców Pokoju.

"Kierunek Dzielnice" to kontynuacja spotkań z ubiegłego roku. Dzięki bezpośredniemu dialogowi z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej okolicy, władze miasta mogą skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby, a mieszkańcy Gliwic mogą uzyskać ważne informacje o interesujących ich sprawach czy możliwości i perspektywie rozwiązania konkretnych problemów. 

W tym roku zaplanowano 9 otwartych spotkań (w kwietniu, maju i czerwcu) i są one łączone dla sąsiadujących ze sobą dzielnic. 

Kolejne spotkanie odbyło się 15 maja w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Elsnera 25 dla mieszkańców dzielnic Żerniki i Obrońców Pokoju. Prezydent Gliwic, podobnie jak na poprzednich spotkaniach, wprowadził do dyskusji przedstawiając w skrócie realizowany obecnie program dla Gliwic, zgodny z jego wcześniejszymi deklaracjami – opowiedział o najważniejszych działaniach i inwestycjach miasta w ostatnich latach, przypomniał podstawy rozwoju Gliwic oraz najważniejsze kierunki na przyszłość. Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, zachęciła natomiast do korzystania z możliwości współdecydowania o działaniach miasta w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. W spotkaniu uczestniczył również Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic oraz Justyna Małek, dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. 
Ważnym tematem okazały się kwestie dotyczące infrastruktury drogowej. Pytali o naprawę niektórych dróg i poprawę bezpieczeństwa,  rozmawiali o możliwości zastosowania rozwiązań wymuszających ograniczenie prędkości na mniejszych ulicach, w pobliżu szkół, a także na ulicach sąsiadujących z ul. Tarnogórską. Mieszkańcy dzielnicy Obrońców Pokoju prosili o interwencję w sprawie organizacji komunikacji miejskiej i rozkładu jazdy autobusów. Prezydent zapewnił, że problem zostanie przeanalizowany. Zastępca prezydenta Gliwic poinformował, że zgodnie z założeniami – w związku z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego – latem tego roku wprowadzone mają zostać niezbędne korekty w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. 

Spotkania w dzielnicach to doskonała okazja, by bezpośrednio porozmawiać o problemach w najbliższej okolicy i o działaniach pozwalających podnieść jakość życia w naszym mieście. 

O czym rozmawiano?

Mieszkańcy interesowali się także przyszłością targowiska przy ul. Lipowej – dyrektor MZUK Justyna Małek wyjaśniła, że obecnie trwają prace przy aktualizacji dokumentacji związanej z inwestycją, a modernizacja targowiska może ruszyć jeszcze w tym roku. Na czas prac częściowo targowisko funkcjonować będzie na terenach sąsiadujących ze stadionem Piasta Gliwice, a po modernizacji powróci na dotychczasowe miejsce. 

Podczas spotkania chwalono system rozbudowy dróg i ścieżek rowerowych, przy których prace w ostatnich latach zostały zintensyfikowane. Zastępca prezydenta Mariusz Śpiewok przypomniał m.in. o planie budowy 5-kilometrowej ścieżki wzdłuż ul. Toszeckiej, która połączy Kopernika z Czechowicami oraz o planach budowy rowerowego dojazdu do Czechowic również od strony Łabęd. 

Pytano też o budowę szpitala, a prezydent wyjaśnił, że przygotowania są mocno zaawansowane, zostanie ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji, ale – ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia – wciąż trwają starania o pozyskanie zewnętrznego dofinansowania. Dyskutowano o gliwickiej strefie ekonomicznej, która ma duży wpływ na rozwój gospodarczy miasta. KSSE jest jedną z najlepszych w Europie i na świecie, oferuje na całym swoim obszarze ponad 100 tys. miejsc pracy.

Kolejne spotkanie zostanie zorganizowane 22 maja (godz. 17.00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki dla mieszkańców dzielnic : Politechnika Śląska i Śródmieście.

RozmawiaMY o dzielnicach. Za nami kolejne spotkanie w Gliwicach / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również