Trwają otwarte spotkania prezydenta Gliwic Adama Neumanna z mieszkańcami poszczególnych gliwickich dzielnic. W ramach cyklu „KIERUNEK DZIELNICE” o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i perspektywach rozwoju swoich dzielnic rozmawiali ostatnio mieszkańcy Sośnicy i Ligoty Zabrskiej.
"Kierunek Dzielnice" to kontynuacja spotkań z ubiegłego roku. Dzięki bezpośredniemu dialogowi z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej okolicy, władze miasta mogą skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby, a mieszkańcy Gliwic mogą uzyskać ważne informacje o interesujących ich sprawach czy możliwości i perspektywie rozwiązania konkretnych problemów. W tym roku zaplanowano 9 otwartych spotkań (w kwietniu, maju i czerwcu) i są one łączone dla sąsiadujących ze sobą dzielnic.
Kolejne spotkanie odbyło się 17 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Jedności 35 dla mieszkańców dzielnic Sośnica i Ligota Zabrska. Prezydent Gliwic, podobnie jak na poprzednich spotkaniach, wprowadził do dyskusji przedstawiając w skrócie realizowany obecnie program dla Gliwic, zgodny z jego wcześniejszymi deklaracjami – opowiedział o najważniejszych działaniach i inwestycjach miasta w ostatnich latach, przypomniał podstawy rozwoju Gliwic oraz najważniejsze kierunki na przyszłość. Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, zachęciła natomiast do korzystania z możliwości współdecydowania o działaniach miasta w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. W spotkaniu uczestniczyli również: Mariusz Śpiewok – zastępca prezydenta Gliwic, Justyna Małek – dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych oraz Brygida Jankowska – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.
O czym rozmawiano?
Mieszkańcy opowiadali m.in. o Sośnickim Saloniku Kulturalnym działającym w tym roku w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej, który – jak podkreślali – pełni rolę pewnego rodzaju „domu kultury” i działa bardzo prężnie. Prosili o dalsze wsparcie tego przedsięwzięcia. Prezydent podkreślił rosnące zaangażowania mieszkańców w sprawy dzielnic i przypomniał, że popiera partnerstwo prywatno-publiczne, zwłaszcza takie, które służy lokalnej społeczności.
Rozmawiano też o kwestiach dotyczących infrastruktury drogowej, w tym o możliwościach naprawy ulic, m.in. Wschodniej, Goduli i Nabrzeżnej oraz chodnika przy ul. Knurowskiej. Zastępca prezydenta Gliwic zapewnił, że przekazywane przez mieszkańców zgłoszenia i uwagi są analizowane. Przypomniał równocześnie, że – ze względu na ograniczone środki w budżecie miasta – zwykle w pierwszej kolejności remontowane są te drogi, z których korzysta najwięcej użytkowników.
Pytano o monitoring m.in. na skwerze przy ul. Dzionkarzy – prezydent podkreślił, że utrzymanie i rozbudowa monitoringu są kosztowne, ale w planach jest analiza rozmieszczenia kamer w całym mieście i wprowadzanie ewentualnych korekt. Dopytywano też o szanse na ustawienie przy sośnickiej Szachcie toalety publicznej, a także o możliwość większego dofinansowania Klubu Sportowego Sośnica Gliwice. Pojawił się także temat programu pomocy rodzinom i liczby miejsc w przedszkolach.
Mieszkańców interesowała również likwidacja nielegalnego składowiska odpadów w Sośnicy, które trafiły do Gliwic z Włoch i Niemiec. Problemem tym zajmuje się Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, miasto wiele razy interweniowało w tej sprawie i z pewnością będzie to robić nadal.
Kolejne spotkanie zostanie zorganizowane 22 maja (godz. 17.00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki dla mieszkańców dzielnic: Politechnika Śląska i Śródmieście.