Wiadomości z Gliwic

Skwer nad DTŚ się zazielenia

  • Dodano: 2021-09-27 06:30, aktualizacja: 2021-09-26 20:32

Jabłonie, klony, lipy, narcyze, i ozdobne trawy – skwer nad DTŚ się zazielenia. Trwają intensywne nasadzenia, które zamieniają skwer w piękną i przyjazną przestrzeń do wypoczynku.

Modernizacja skweru rozpoczęła się w czerwcu

Po pracach ziemnych, rozłożeniu mat antykorzennych zapobiegających uszkodzeniu stropu tunelu i zamontowaniu specjalnego systemu nawadniającego, przyszła pora na zagospodarowanie zieleni. Kilka dni temu na tunelu nad DTŚ nasadzono narcyze i ozdobne trawy, a ostatnio również drzewa – jabłonie, klony polne, platany i lipy. Nowe drzewa są nasadzane w specjalnie przygotowanym podłożu – mieszance mineralno-organicznej. Zakończono też prace przy zakładaniu łąki kwietnej z pożytecznymi dla owadów kwiatami.

– W pozostałych częściach skweru trwa uzupełnianie podłoża pod kolejne rośliny. Docelowo nasadzonych zostanie tam 60, 6 tys. różnych gatunków roślin, w tym 127 drzew. Pojawią się m.in. klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany i graby. Urozmaiceniem będą drzewa kwitnące wiosną, m.in.: jabłonie i wiśnie różowe w dwóch odmianach – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Po zakończeniu prac skwer nad DTŚ ma stać się wielobarwną i zróżnicowaną przestrzenią przeznaczoną do wypoczynku. Pomiędzy alejkami będą rosły różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin zdobiących to miejsce  przez cały rok. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Poza roślinnością, na skwerze stanie przestrzenna instalacja z kamieni pochodzących z dawnej śluzy kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można również na ławkach, siedziskach i wygodnych leżakach, a rower przypiąć do stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ spacerowiczów będą izolować nasadzone krzewy. Zakończenie prac na skwerze zaplanowano na jesień. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł, a jej wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.