Wiadomości z Gliwic

Student Politechniki Śląskiej reprezentantem Polski w Szybowcowych Mistrzostwach Świata

  • Dodano: 2021-08-04 06:30, aktualizacja: 2021-08-03 22:20

Miłosz Gondek, student III roku na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, w kadrze Biało-Czerwonych na 11. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w Lesznie!

W podniebnej rywalizacji toczącej się do najbliższej soboty nad leszczyńskim lotniskiem startuje w klasie Advanced.

W klasie zaawansowanych 11. MŚ w Akrobacji Szybowcowej występuje 24 zawodników, nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Rosji, Austrii, Rumuni, Czech i Francji. Przed uczestnikami nawet 6 konkurencji, jednak ich dokładna liczba jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi panującymi nad leszczyńskim lotniskiem. Pierwsza z konkurencji to tzw. wiązanka, którą student Politechniki Śląskiej ułożył z 5 figur obowiązkowych. W kolejnych dniach zawodnicy będą zmagać się programami: dowolnym, nieznanym i nieznanym dowolnym. Wszystkie muszą być wykonane w powietrzu, w niewidocznym sześcianie o wymiarach 1000 x 1000 x 1000 m. Sześcian znajduje się 200 metrów nad ziemią. Każde przekroczenie jego granic to punkty karne nałożone na zawodnika.

– W czasie zawodów spodziewamy się wysokich temperatur, które niestety nie sprzyjają akrobacji. Człowiek wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych od razu ma gorszy performance, stajemy się mniej dokładni, a figury wykonywane są z mniejszą precyzją, co widać później w wynikach. Dodatkowym utrudnieniem może być termika, zjawisko, które dla szybowników przelotowych jest czymś porządnym, dla nas – akrobatów jest czymś, co przeszkadza, czasami bardzo. Kolejny aspekt to stres – coś czego nie można przewidzieć. Będą to moje pierwsze zawody tak wysokiej rangi jak Mistrzostwa Świata. Mam nadzieję, że stres nie pokrzyżuje moich planów zawodniczych, a sam dam z siebie wszystko i będę potrafił na czas lotu kompletnie się wyłączyć – mówi Miłosz Gondek.

Student Politechniki Śląskiej lotnictwem zaczął się interesować we wczesnym dzieciństwie

Kurs szybowcowy rozpoczął, mając lat 15, licencję SPL zrobił w wieku lat 18, natomiast rok później miał już także licencję PPL(A). W lutym tego roku dostał powołanie do Kadry Narodowej.

– Wsparcie Politechniki Śląskiej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej umożliwiło mi start w najwyższej rangą imprezie, czyli Mistrzostwach Świata. Dziękuję za wiarę i pomoc – mówi Miłosz Gondek. Już niedługo rozpoczyna praktyki w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Dokładniej, będzie to szkolenie praktyczne do licencji liniowej ATPL (A). – Uczelnia posiada na wyposażeniu nowe samoloty AT3, nową bazę szkoleniową i doświadczonych instruktorów. Wszystko czego potrzeba, aby zostać pełno prawnym pilotem zawodowym! – zaznacza Gondek.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.