Wiadomości z Gliwic

Tarnogórska i Traugutta w Gliwicach dostępne. Co dalej?

  • Dodano: 2023-04-17 07:30, aktualizacja: 2023-04-16 20:52

Nowa nawierzchnia i oznakowanie jezdni, a przede wszystkim niemal w całości wymieniona, licząca wiele lat, kluczowa infrastruktura podziemna – remontowany od kilku miesięcy fragment ul. Tarnogórskiej przy C.H. Forum (a także odcinek ul. Traugutta) jest gotowy i przejezdny. Prace ziemne i drogowe w tym miejscu były ściśle związane z przebudową układu drogowego w ramach realizacji Centrum Przesiadkowego.

Kolejne efekty gliwickich zmian

– Efekt kompleksowego remontu odcinków ulic Tarnogórskiej i Traugutta z całą pewnością poprawi komfort jazdy kierowców, którzy przez kilka miesięcy korzystali z objazdu. Pasażerowie komunikacji miejskiej odczuwali utrudnienia w dużo mniejszym stopniu, ponieważ modernizowane ulice były dostępne dla ruchu pojazdów komunikacji zbiorowej ZTM – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Najistotniejsze z punktu widzenia prowadzonych prac drogowych i sieciowych było uporządkowanie gospodarki wodnej i ściekowej w rejonie przebudowanych ulic. Wpłynie ono na prawidłowe działanie tej infrastruktury w obszarze zmodernizowanej ul. Piwnej i wybudowanego przed kilkoma miesiącami Centrum Przesiadkowego – podkreśla rzecznik prasowy ZDM.

Oddanie do użytku wyremontowanego odcinka ul. Tarnogórskiej domyka wielomiesięczną modernizację układu drogowego w rejonie ulic ks. Hlubka i Piwnej, usprawniając przejazd pomiędzy południową i północną częścią Gliwic.
Przebudowa ulic ks. Hlubka i Piwnej zakończyła się na początku tego roku. Nakładem ok. 9 mln zł wyremontowano infrastrukturę podziemną i nawierzchnię jezdni, wprowadzając jednocześnie nową, odmienną od dotychczasowej, organizację ruchu, bezpieczne przejścia dla pieszych i dodatkową sygnalizację świetlną. Przy ul. Piwnej, w rejonie nowych biurowców, powstała wydzielona, podwójna zatoka autobusowa. Zadbano także o zielone akcenty, sadząc ozdobne trawy oraz turzyce.

W ramach gruntownej przebudowy – tak, jak dzieje się to w innych miejscach w Gliwicach przy okazji realizacji inwestycji drogowych – wybudowano również drogę dla rowerów. Prowadzi od strony wiaduktu kolejowego wzdłuż ul. Piwnej, następnie skręca w lewo wzdłuż ul. Ks. Hlubka i dalej w prawo wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Prawie w całości poprowadzona jest jako wydzielona droga dla rowerów z bezpiecznymi przejazdami przez ulice, jedynie tuż przy wiadukcie kolejowym niewielki fragment to wspólny ciąg pieszo-rowerowy. Droga łączy się po południowej stronie z istniejącą ścieżką dla rowerów na ul. Jagiellońskiej (w kierunku ul. Zabrskiej). 

Latem tego roku ma się zakończyć kompleksowa przebudowa całego układu drogowego po południowej stronie dworca PKP i w okolicach placu Piastów. 

Trwająca od dwóch lat modernizacja jest prowadzona etapami, przy zachowaniu maksymalnej możliwej przejezdności remontowanych odcinków dla samochodów i autobusów komunikacji publicznej. Na oczach mieszkańców zmieniają się zarówno rozwiązania drogowe, jak i estetyka przebudowywanych traktów. Koszt tej ogromnej inwestycji drogowej wykonywanej przez Eurovię Polska SA i finansowanej w całości z budżetu miasta sięga obecnie ok. 48 mln zł. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również