Wiadomości z Gliwic

Warsztaty wielkanocne w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2021-03-08 06:30, aktualizacja: 2021-03-07 10:00

Muzeum w Gliwicach zaprasza nas na warsztaty tworzenia palm wielkanocnych, zdobienie jajek i nie tylko.

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod  Żywcem

Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez Niedzieli Palmowej, a wielkanocnych warsztatów w Muzeum w Gliwicach bez tworzenia palm. W tym roku palmy będziemy tworzyć on-line, ale to nie przeszkodzi nam w bliskim spotkaniu z tradycją. Po pierwsze dlatego, że  do twórców ludowych z okolic Żywca, którzy już gościli w Muzeum Gliwicach – to my wybierzemy się w gości. Wspólnie z nimi, w podżywieckiej wsi Juszczyna, będziemy tworzyć palmy wielkanocne. Co więcej,  dla uczestników warsztatów mamy przygotowane przez twórców pakiety, które pozwolą im przygotować prawdziwie żywiecką palmę na Niedzielę Palmową. Każdy pakiet zawiera 15 kwiatów bibułowych, wykonanych ręcznie, bambusowy pręcik oraz bibułę by wykonać osłonkę na dolną część palmy. W pakiecie znajdzie się także drut ozdobny do do wiązania palmy.

O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą nam: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką – Barbarą Wandzel i wnuczką Marysią. Będziemy świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom, tworzącym plamy, będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem Krystianem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

Uczestników warsztatów prosimy o zapewnienie we własnym zakresie roślin zielonych do plamy takich jak: iglaki (świerk, jodła, sosna, tuja – do wyboru) oraz bukszpanu.  Konieczne są również bazie. 

Zgodnie z żywiecką tradycją w palmie powinny się znaleźć: jałowiec i cis, barwinek, leszczyna ponadto jemioła, wawrzynek wilczełyko, boże drzewko, kłokoć, kopytnik, mógł być także mirt oraz asparagus do dekoracji. Dzisiaj nie o wszystkie z tych roślin łatwo,  ale jeśli ktoś chciałby być absolutnie w zgodzie z tradycją – może się za nimi rozejrzeć. 

Udział w warsztatach bezpłatny, liczba pakietów dla uczestników ograniczona. 
Zapisy: 783 560 006 
Spotkanie z twórcami ludowymi udostępnione zostanie jako film na muzealnym serwisie You Tube w sobotę, 20 marca 2021 r. o godz. 11.00. 


Jajeczka sitowiem zdobione 

Sobota 13 marca upłynie nam pod znakiem sitowia, kolorowej włóczki i "złotek", z których pomocą będziemy zdobić jaja do wielkanocnego koszyczka. Ozdoby nanoszone na całą powierzchnię jajka tworzą wzory o układach pasmowych lub spiralnych. Tą ciekawą technikę przybliży nam gliwiczanka Olga Paleczna - laureatka wielu konkursów kroszonkarskich, która w dziedzinie zdobnictwa osiągnęła mistrzostwo. Podczas zajęć na platformie ZOOM poznamy przykłady najpopularniejszych wzorów wywodzących się z tradycyjnej metody zdobniczej, która rozpowszechniona jest na Kurpiach i na Podlasiu, a na Śląsku - głównie w Raciborskiem.

Zajęcia dla dzieci od lat 6 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych. Czas trwania: ok. 120 minut. Warsztaty realizowane są za pomocą platformy ZOOM, udział w nich jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006

Uwaga: w tygodniu poprzedzającym zajęcia, w Willi Caro (w godzinach pracy muzeum) będą czekały na uczestników warsztatów do odbioru pakiety z materiałami do zajęć. W zakresie własnym prosimy o zaopatrzenie się w:

  • wydmuszkę (lub więcej, na wypadek pęknięcia); 
  • miękki ręcznik (jako podkładka pod wykonywaną pracę);
  • klej biurowy (musi przypominać konsystencję gęstej śmietany; w przypadku zbyt rzadkiego kleju – wycisnąć 1/3 tubki do osobnej miseczki i zostawić na 1 dzień, aby odparował);
  • pędzelek do kleju;
  • nożyczki;
  • ołówek;
  • wilgotną szmatkę do wycierania palców z kleju.

13 marca 2021, Muzeum on-line (ZOOM), godz. 11.00 i 13.00
Jajeczka sitowiem zdobione 
Prowadzenie: Olga Paleczna
Zajęcia dla dzieci od lat 6 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych.
Zajęcia realizowane na platformie ZOOM
Zapisy: tel. 783 560 006
Udział w zajęciach – bezpłatny
Organizator: Muzeum w Gliwicach


Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich
Cykl wykładów Sławomira Pastuszki i Małgorzaty Płoszaj

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. 

Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. 

Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu "od kuchni" będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość. 

Czwartek, 11 marca 2021, wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00
Sławomir Pastuszka

Na zakupach w sklepie Arthura Timendorfera

O wykładzie: 

Wyobraźmy sobie, że cofamy się w czasie do przełomu XIX i XX wieku. Lądujemy na głównej ulicy handlowej jednego z górnośląskich miasteczek i wchodzimy do sklepu, aby przekonać się co wówczas znajdowało się na półkach sklepowych. I tak trafiamy do sklepu Arthura Timendorfera przy Polnischestrasse 21 w niemieckim Pless. Ciekawe, co mógł zaoferować nam ów kupiec?

Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, wystarczy kliknąć na link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się na warsztaty.Uczestnictwo w warsztatach muzealnych na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

Krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM:

Czwartek, 11 marca 2021, wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00
Na zakupach w sklepie Arthura Timendorfera
Wykład: Sławomir Pastuszka
Spotkanie odbywać się będzie na platformie ZOOM. 
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. 
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Warsztaty wielkanocne w Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również