Wiadomości z Gliwic

#zielonegliwice Więcej zieleni, mniej bruku

  • Dodano: 2022-03-31 12:30

Nowe zielone przestrzenie w bliskim sąsiedztwie jezdni lub skrzyżowania? Tak, to już się dzieje. Są takie miejsca w pasach drogowych, gdzie bez ograniczenia widoczności kierowcom i z zapewnieniem bezpieczeństwa pieszym możliwe jest m.in. nasadzenie drzew –  np. przy ul. Zawiszy Czarnego.

Od tej lokalizacji Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach rozpoczął tegoroczną akcję „odbrukowywania” ulic i przywracania miejskiej zieleni.

Czym jest odbrukowywanie?

Odbrukowywanie, czyli obsadzanie drzewami, krzewami lub bylinami tych okolic ulic, gdzie był nadmiar bruku, betonu lub asfaltu, dodaje im estetyki, ożywia je oraz sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Przede wszystkim jednak zwiększa w miejskim pejzażu powierzchnie biologicznie czynne i wpływa na większą absorbcję wody opadowej, wpisując się tym samym w wachlarz działań spowalniających nieuchronne zmiany klimatu. 

W ramach tegorocznej akcji odbrukowywania okolic gliwickich ulic i skrzyżowań, ZDM przymierza się do zazieleniania pasów drogowych m.in. w rejonie ulic Sobieskiego, Daszyńskiego i Gruszczyńskiego. W niektórych miejscach przewidziane jest też uzupełnianie przydrożnych szpalerów drzew poprzez dosadzenie ich w taki sposób, aby uzyskać symetryczne nasadzenia po obu stronach jezdni. Takich działań należy spodziewać się przy ul. Długosza, Zawiszy Czarnego, Konarskiego czy  ul. Wrocławskiej, gdzie możliwe będzie wykonanie nasadzeń drzew w miejscach obowiązywania zakazu parkowania. „Na zielono” przeorganizowana zostanie również przestrzeń przy ulicach Powstańców Warszawy, Orlickiego i Berbeckiego – planowane jest m.in. nowe obsadzenie rabaty bezpośrednio przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Orlickiego.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również