Wiadomości z Gliwic

Lou Clark powraca czyli "Moje serce w dwóch światach"

  • Dodano: 2018-08-06 10:00

Zwykła dziewczyna, codzienne troski i bolesna strata ukochanej osoby. Jojo Moyes z pozoru opisała banalną historię, lecz tak bliską wielu czytelnikom. Z problemami, z jakimi boryka się Lou Clark, może spotkać się każda kobieta. O czym opowiada Moje serce w dwóch światach?

Wszystkie kolory miłości

Miłość. Jojo Moyes pisze o jej różnych stronach, a kochanie drugiej osoby nie zawsze przynosi szczęście. Lou Clark z powieści Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś przeszła wiele. Poznała wspaniałego mężczyznę, który odwzajemnił jej uczucie. Ten sam mężczyzna zostawił ją, popełniając samobójstwo. Lou tkwiła w zawieszeniu, lecz Moje serce w dwóch światach to historia o tym, jak kobieta ponownie uczy się żyć pełnią życia.

Lou Clark wyjeżdża z Londynu, gdzie zostawia nowego chłopaka, Sama. W Nowym Jorku ma rozpocząć pracę, dającą jej wiele perspektyw. Wielkie miasto, nowi ludzie i fascynacja Joshem,  przypominającym Willa, sprawiają, że Lou staje przed wyborami, które wpłyną na resztę jej życia. Z jednej strony pobyt w Nowym Jorku daje jej szansę na dalszy rozwój i szczęście, z drugiej - Lou staje się ofiarą intrygi, a Sam poznaje w pracy atrakcyjną kobietę… Jak poradzi sobie panna Clark w świecie wyższych sfer? Dlaczego wydaje się być tak różna od Lou, która mieszkała w Londynie? Czy każdy człowiek potrafi zmienić się na tyle, by zachowywać się zupełnie inaczej niż kiedyś?

Jojo Moyes opowiada o szczęśliwej miłości, bólu po utracie ukochanej osoby, wierze w nową miłość, a także o zdradach, poczuciu osamotnienia i dylematach, z jakimi spotykają się wszystkie osoby, które szczerze pokochały drugiego człowieka. Moyes stworzyła realistyczną historię, którą czyta się lekko i przyjemnie, nawet gdy porusza trudne i przykre tematy. Dowcipne dialogi i trafne spostrzeżenia autorki współgrają z jej stylem, pozbawionym zbędnych przekoloryzowań i nieciekawych porównań.

Romans z klasą

Tematyka, którą poruszają książki Jojo Moyes, wydaje się być przepisem na spektakularną klapę. Miłosne perypetie młodej kobiety w pierwszej kolejności kojarzą się z nudnymi romansidłami, lecz Moyes udowadnia, że nawet o uczuciu można pisać w sposób ciekawy i wciągający czytelnika. Lou Clark jest postacią prawdziwą w każdym calu, a jej motywacje łatwo zrozumieć.

Polskich czytelników z pewnością urzeknie wątek z polską pracodawczynią, Agnes. Choć z pozoru postać Agnes nie do końca pasuje do stylu Moyes, po przeczytaniu całej powieści zauważy się, że jej stworzenie miało głębszy sens.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.