Wiadomości z Gliwic

Profilaktyka stomatologiczna. Jak zadbać o zdrowy uśmiech?

  • Dodano: 2023-02-14 16:00, aktualizacja: 2023-11-20 12:48

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na wiele lat, ważne jest, aby dbać o swoje zęby i jamę ustną. Profilaktyka stomatologiczna to podstawa, która pozwala zapobiegać powstawaniu ubytków i chorób zębów.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na wiele lat, ważne jest, aby dbać o swoje zęby i jamę ustną. Profilaktyka stomatologiczna to podstawa, która pozwala zapobiegać powstawaniu ubytków i chorób zębów. Specjaliści zapraszają do zapoznania się z poniższym artykułem i pomogą w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Na czym polega profilaktyka w stomatologii?

Profilaktyka stomatologiczna czy dentystyczna odnosi się do czynności, które dotyczą zębów, dziąseł i całej jamy ustnej podejmowanych w celu zapobiegania różnym dolegliwościom.

W stomatologii ważne jest powiedzenie, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ponieważ profilaktyka stomatologiczna pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych, które wymagają niekiedy długiego i kosztownego leczenia.

Na profilaktykę w stomatologii składają się zarówno działania podejmowane w domu, jak i te prowadzone przez stomatologa w gabinecie. Razem pozwalają one na uzyskanie optymalnych efektów.

Dlaczego warto pamiętać o profilaktyce dentystycznej?

Prowadzenie działań profilaktycznych w stomatologii niesie za sobą wiele krótkoterminowych i długoterminowych korzyści. Dlaczego ważna jest profilaktyka stomatologiczna?

Do najważniejszych korzyści wynikających z profilaktyki zdrowia jamy ustnej zaliczane są:
- Atrakcyjny wygląd uśmiechu,
- Zapobieganie schorzeniom, między innymi próchnicy oraz chorobom przyzębia,
- Szybkie wykrywanie różnych dolegliwości zębów i jamy ustnej,
- Możliwość natychmiastowego podjęcia leczenia, zanim dolegliwości staną się poważniejsze,
- Zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem,
- Redukcja ryzyka związanego z utratą zębów lub koniecznością ich ekstrakcji – wyrwania.

Jak dbać o zęby i jamę ustną w domu?

Troska o stan zębów oraz jamy ustnej w domu jest bardzo ważna i stanowi ona podstawę profilaktyki stomatologicznej. O czym warto pamiętać?

1. Codzienne szczotkowanie zębów
Należy myć zęby minimum 2 razy w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem, przed pójściem spać. Warto korzystać ze szczoteczek elektrycznych, sonicznych, które pozwalają na efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń i płytki bakteryjnej.

2. Stosowanie nitki lub irygatora
W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do których nie można zawsze dotrzeć zwykłą szczoteczką. W tym celu można wykorzystać nitkę dentystyczną albo irygator. Pomocne mogą być także małe szczoteczki międzyzębowe.

3. Używanie płynu do płukania ust
Należy stosować go po umyciu zębów. Płyn do płukania ust zmniejsza ryzyko próchnicy i innych dolegliwości jamy ustnej.

4. Odpowiednia dieta 
Warto unikać produktów słodkich oraz kwaśnych, które sprzyjają rozwojowi próchnicy zębów.

Jak często chodzić do dentysty?

Zaleca się regularne wizyty kontrolne co 6 miesiecy, natomiast w niektórych przypadkach, na przykład po zabiegach czy w trakcie leczenia stomatologicznego, lekarz może zalecić częstsze wizyty.

Jak wygląda profilaktyka w gabinecie dentysty?

Na profilaktykę stomatologiczną składają się różne działania, które prowadzone są przez stomatologa w trakcie wizyty.

1. Przegląd jamy ustnej
W jego trakcie stomatolog może sprawdzić, w jakim stanie są zęby i cała jama ustna. Na jego podstawie może on rozpocząć prowadzenie leczenia, jeśli będzie ono konieczne.

2. Higienizacja – usuwanie kamienia i osadów nazębnych
Ten rodzaj zabiegu pozwala na dokładne oczyszczenie zębów z tworzącego się na nich kamienia i osadów, które sprzyjają próchnicy i paradontozie. Składa się on ze skalingu oraz piaskowania.

3. Fluoryzacja
Prowadzona jest ona często po higienizacji. Polega na pokryciu zębów preparatem z fluorem, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy.

4. Lakowanie bruzd
To zabieg, który polega na pokryciu bruzd zębowych specjalnym rodzajem ochronnego laku. Dzięki temu nie osadzają się w nich zanieczyszczenia, które sprzyjają próchnicy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.