Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Stłuczka - zgłoś szkodę

  • Dodano: 2017-10-20 13:45

Z roku na rok zauważalnych jest coraz więcej samochodów na drodze. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów silnikowych wzrasta liczba potencjalnych ryzyk.

Czyhają na nas różne zdarzenia losowe. Uszkodzenie samochodu w wyniku stłuczki lub wypadku drogowego to dopiero początek problemów. Pozostaje jeszcze zgłosić się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Co zrobić w przypadku stłuczki? Wzywać policję czy nie? Załatwić sprawę polubownie, czy dochodzić roszczeń z oc sprawcy? Kilka wskazówek na ten temat w niniejszym artykule.

Stłuczka czy wypadek?

Rozróżnienie tych pojęć jest szczególnie ważne w kwestii wezwania policji. Stłuczka jest kolizją drogową, w wyniku której uszkodzony zostały samochód, ale nie ucierpiały w związku z nią żadne osoby. W wyniku stłuczki (nawet najdrobniejszej) można poważnie uszkodzić samochód. O wypadku drogowym mowa wtedy, kiedy osoby zostały co najmniej ranne. W drugim przypadku obligatoryjnie należy wezwać pomoc. Policję należy wezwać również w przypadku podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Stłuczka nie jest taka straszna...

Na początku należy zachować spokój. Pozostawić auto w miejscu, aby nie utrudniał przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. Należy sprawdzić czy nikomu nic się nie stało. Należy założyć kamizelkę odblaskową (sobie i pozostałym uczestnikom), włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od samochodu niezachowanie odległości skutkuje mandatem).

Elementy oświadczenia

Ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl zaznacza, że w celu usunięcia szkody na koszt ubezpieczyciela należy wypełnić specjalny druk (dostępny w Internecie). W przypadku braku gotowego wzoru należy złożyć stosowne oświadczenie, które musi zawierać:

- opis zdarzenia i opis szkód (zdjęcia),
- dane osobowe kierowców – imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery praw jazdy, numery PESEL, adresy zameldowania,
- dane pojazdów – marki, modele, numery rejestracyjne,
- dane dotyczące ubezpieczenia OC – numery polis, nazwy ubezpieczycieli,
- podpisy uczestników zdarzenia (kierowców, jeżeli są to świadków).

Zgłoś szkodę

Po złożeniu stosownego oświadczenia należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem w celu zgłoszenia szkody. Dane kontaktowe umieszczone są na polisie i odcinku OC. Potwierdzenie polisy należy zawsze mieć przy sobie. W przypadku poważnego uszkodzenia samochodu należy wezwać pomoc drogową, aby zabrała auto na warsztat samochodowy. Szkodę z OC należy zgłosić niezwłocznie po zdarzeniu, natomiast z AC w ciągu siedmiu dni.

Podsumowując:

- nie każde zdarzenie drogowe wymaga udziału policji,
- wpadek drogowy ma miejsce wtedy, gdy ucierpią w nim osoby,
- stłuczka ma miejsce wtedy, gdy zniszczono wyłącznie mienie,
- należy zachować spokój i opanowanie,
- po stłuczce należy wypełnić stosowne oświadczenie,
- szkodę z oc należy zgłosić ubezpieczycielowi natychmiast.

 "

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.