Wiadomości z Gliwic

Cykl wykładów oraz podwieczorki muzyczne w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2020-09-21 07:30, aktualizacja: 2020-09-21 09:04

Muzeum w Gliwicach zaprasza na rozpoczynający się cykl wykładów oraz podwieczorek muzyczny.

Wykład pierwszy:  Żydzi – krótka historia wygnania i Alije

26 września 2020, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00

Myślą przewodnią każdego spotkania jest żydowska Alija. W trakcie każdego wykładu przedstawiona zostanie w ogólnym zarysie historia emigracji w szerokim kontekście geopolitycznym i społecznym ze szczególnym uwzględnieniem migracji z obszarów historycznie i współcześnie polskich. W ramach tematyki emigracyjnej przedstawiona zostanie także historia osadnictwa żydowskiego w Centralnej i Środkowej Europie, głównie na terenach Rzeczypospolitej, wraz z charakterystycznymi elementami kultury i tradycji tego, co w języku samych Żydów nazywane było Polin. Wykłady prowadzone przez dr hab. Jacka Surzyna poświęcone zostaną także tragedii Holokaustu i końca żydowskiego świata w Europie. Na pierwsze spotkanie do Domu Pamięci Żydów zapraszamy w sobotę, 26 września. Uwaga – obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 605 362 594.

Prosi się o przestrzeganie podczas wydarzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, a także o zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa – dostępnym na www.muzeum.gliwice.pl/ Zasady zwiedzania Muzeum w czasie epidemii

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wypełnienie oświadczenia oraz przekazanie swoich danych osobowych i kontaktowych Muzeum w Gliwicach, zgodnie z obowiązującą w instytucji procedurą RODO.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 605 362 594

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Harmonogram spotkań

Sobota, 26 września 2020, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00
Żydzi – krótka historia wygnania i Alije

Sobota, 24 października 2020, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich,  godz. 15.00
Polin – żydowski "raj"

Sobota, 21 listopada 2020, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00
Tragedia żydowskiego Holokaustu w Polsce

Sobota, 19 grudnia 2020, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich,  godz. 15.00
Powojenne emigracje Żydów z Polski. Koniec żydowskiego świata

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro: "Muzyka jest kobietą"

27 września 2020, Willa Caro, godz. 16.00

Tytuł kolejnego wrześniowego Podwieczorku, tak oczywisty choćby z językowego punktu widzenia, zwraca uwagę na szczególny paradoks, dotyczący relacji między społeczną sytuacją kobiet a ich udziałem i rolą w kulturze muzycznej. Wynika on z faktu iż obraz historii muzyki, tworzony na przestrzeni wieków przez tradycyjną muzykologię, skupia się głównie na twórczości zawodowych kompozytorów. Tymczasem często zapominano na przykład, że najbardziej znaną przedstawicielką muzyki średniowiecznej jest właśnie kobieta – Hildegarda z Bingen. W drugiej połowie XIX wieku kobiety stopniowo zdobywały możliwość zawodowego kształcenia się w grze na instrumentach a co za tym idzie także twórczego realizowania się w tej dziedzinie sztuki. Epoka romantyzmu przynosi więc już nazwiska dwóch powszechnie znanych i cenionych kobiet kompozytorek: Clary Schumann, żony Roberta Schumanna oraz Fanny Mendelssohn Hensel – siostry Feliksa Mendelssohna. W ich cieniu znalazł się szereg innych, których twórczość przypada już na przełom wieku XIX i XX. Spośród nich wybraliśmy dwie: Francuzkę  Cécile Chaminade i Chorwatkę Dorę Pejačević. Podczas koncertu zabrzmią dwa melodyjne, romantycznie rozwichrzone dzieła w wykonaniu – jakżeby inaczej – żeńskiego tria fortepianowego.

Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Natalia Kurzac-Kotula – wiolonczela
Teresa Baczewska – fortepian

Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie:

Cécile Chaminade, Dora Pejačević

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 23.09.2020 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00). Z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsc prosimy o zakup biletów w przedsprzedaży.

Organizator: Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach

25 września odbędzie się promocja książki Krzysztofa Jureckiego, o której już pisaliśmy. Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również