Wiadomości z Gliwic

Druga młodość Radiostacji

  • Dodano: 2020-12-17 12:45

Radiostacja gliwicka to niewątpliwie jedna z najważniejszych wizytówek naszego miasta. Świadek pierwszych wydarzeń II wojny światowej, Pomnik Historii i najwyższa na świecie drewniana wieża nadawcza przejdzie renowację, dzięki której będzie cieszyła oko gliwiczan oraz licznie odwiedzających ją gości z całego świata przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Prace rozpoczną się w 2021 r.

W 1935 r. Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej była jedną z dwóch stacji nadawczych w mieście. Retransmitowała audycje rozgłośni wrocławskiej, przesyłane kablem ze starego studia przy obecnej ul. Radiowej, gdzie realizowano programy lokalne. Zabytkowa wieża antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym. Obecnie budynki Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stanowią oddział Muzeum w Gliwicach, a teren wokół wieży służy rekreacji mieszkańców Gliwic i turystów. Radiostacja znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, a od 2017 r. na Liście Pomników Historii.

Radiostacja to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. To unikatowy przykład sztuki inżynieryjnej, obiekt niezwykle ważny dla historii i tożsamości miasta, dla gliwiczan i – ze względów historycznych – dla świata. Dlatego miasto wielką troską otacza ten zabytkowy obiekt, poddaje przeglądom i renowacjom, by jak najdłużej utrzymać go w świetnej formie.

W 2020 roku miasto podjęło kroki zmierzające do poddania wieży renowacji i w grudniu powierzyło obowiązek menadżera projektu Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która w pierwszym etapie przygotuje i przeprowadzi w imieniu miasta postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na prace projektowe konieczne do wykonania ekspertyzy stanu technicznego Radiostacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, renowacja masztu Radiostacji powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2021 r., a zakończyć w 2022 r. W ramach prac zostanie wykonana ekspertyza stanu technicznego obiektu, wymienione zostaną instalacje oświetlenia i odgromowa, a drewniany maszt będzie zaimpregnowany. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji to niemal 2 mln zł. Zostanie sfinansowana z budżetu miasta.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.