Wiadomości z Gliwic

"Dziwny przypadek psa nocną porą" w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Wkrótce premiera!

  • Dodano: 2023-03-03 06:30, aktualizacja: 2023-03-07 09:40

Piętnastoletni autystyczny Christopher to matematyczny geniusz, który postanawia, wzorem swojego ulubionego bohatera – Sherlocka Holmesa – rozwiązać zagadkę śmierci Wellingtona, ukochanego psa sąsiadki.

Premiera spektaklu w Gliwicach

Do szukania sprawcy zniechęca chłopca ojciec, ale nauczycielka  Siobhan  radzi mu, aby napisał o swoim śledztwie powieść. I tak zaczyna się wielka odyseja Christophera, walczącego z niechętnym środowiskiem, z policją, a nawet z własnym ojcem. Czy chłopiec rozwikła dziwny przypadek psa i zrealizuje swoje marzenia w dziwnym świecie dorosłych? 

W Teatrze Miejskim w Gliwicach trwają prace nad spektaklem "Dziwny przypadek psa nocną porą" na podstawie głośnej książki o tym samym tytule. Historia chłopca podbiła serca widzów na całym świecie. Zaczęło się od głośnej powieści Marka Haddona, która od 20 lat traktowana jest niemal jak naukowy przewodnik po krainie dziecięcego spektrum autyzmu. Opowieść  na język teatru przełożył Simon Stephens, jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy brytyjskich. 

Dla mnie "Dziwny przypadek psa nocną porą" to przede wszystkim opowieść o odmienności, o byciu outsiderem. O tym, czym jest tak zwana norma i czy ktokolwiek z nas jest w pełni normalny. To również historia o patrzeniu na świat w odkrywczy, nieoczywisty sposób i dostrzeganiu jego ukrytych zasobów. – mówi reżyser spektaklu, Tadeusz Kabicz. Spoglądając na świat oczami Christophera dostrzegamy, że  nasza rzeczywistość staje się dla nas samych dziwna, nielogiczna, niezrozumiała. Zetknięcie z jego wyjątkowym, wnikliwym umysłem przypomina nam, że nasze przyzwyczajenia, poglądy i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością nie są jedynymi słusznymi, a prawdopodobnie wcale nie najlepszymi i nie najmądrzejszymi. Christopher nie zawsze widzi szczegóły, które są dla pozostałych ważne. On skupia się zwykle na zupełnie innych, niezauważalnych dla nas detalach. Odmienne rzeczy go przerażają, irytują lub ekscytują. Kiedy opowiada historię, nieustannie zmienia wątki i skacze po tematach, ponieważ nie postrzega czasu w typowy, linearny sposób. Z tego powodu w sztuce nie ma klasycznej, chronologicznej narracji, a sceny przenikają płynnie jedna w drugą, czasem wręcz rozgrywając się równocześnie.- zapowiada spektakl reżyser.

Postawiliśmy zarówno na ważny temat jak i odważną ekipę realizatorską. Reżyserię spektaklu powierzyliśmy młodemu,  utalentowanemu Tadeuszowi Kabiczowi. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy, prócz członków naszego znakomitego stałego zespołu aktorskiego,  także świetnego aktora Pawła Koślika, który olbrzymią popularność zdobył na małym ekranie wcielając się w postać Prezydenta RP w „Uchu Prezesa”. Gościnnie wsparł nas także zjawiskowy Oskar Jarzombek w roli Christophera. Jestem przekonany, że „Dziwny przypadek psa nocną porą” nikogo, ani młodych widzów, ani tym bardziej dorosłych,  nie pozostawi obojętnym. Zobaczymy bowiem coś ważnego, zwykle umykającego naszej uwadze, coś co pozwala popatrzyć na nasz dobrze oswojony świat na nowo, odkrywać wartość odmienności, ukryte piękno i prawdę życia innego niż zwykle. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach 

Premierę spektaklu zaplanowano na 18 marca. Bilety są już w sprzedaży na stronie www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru. 

Partnerem premiery spektaklu jest Arena Gliwice.

Dziwny przypadek psa nocną porą w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Wkrótce premiera! / fot. Teatr

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również