Wiadomości z Gliwic

Gliwice w czołówce najlepszych miast. Przed nami Kraków i Poznań

  • Dodano: 2022-11-29 06:45, aktualizacja: 2022-11-28 20:27

Dziennik "Rzeczpospolita” wyłonił zwycięzców tegorocznej edycji prestiżowego Rankingu Samorządów. Gliwice, triumfujące w dwóch ostatnich rozdaniach tego zestawienia w kategorii miast na prawach powiatu, uplasowały się tym razem na 3. miejscu. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 listopada w Warszawie.

Zasady konkursu

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania miast i gmin pod kątem rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. W zestawieniu brane są pod uwagę wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy), a źródłem danych jest Główny Urząd Statystyczny oraz informacje podawane przez same samorządy w e-ankiecie. Kryteria rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Wskaźników jest łącznie ponad 50, w czterech obszarach – finanse i rozwój (gdzie można było uzyskać maksymalnie 30 pkt.), dbałość o mieszkańców (do 38 pkt.), czyste środowisko (do 28 pkt.) i obszar wspierający – jakość zarządzania (10 pkt.). Liderzy zestawienia są wyłaniani w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.

W kategorii miast na prawach powiatu (gdzie klasyfikowane są 64 jednostki) zwycięzcą został Poznań. Drugie i trzecie miejsce zajęły Kraków oraz Gliwice. 

Gliwice uzyskały największą liczbę punktów wśród liderów zestawienia w kategorii finanse i rozwój.

– W Gliwicach od wielu lat przykładaliśmy bardzo dużą wagę do odpowiedzialnego zarządzania miejskim budżetem oraz do realizowania inwestycji, które pozwalały na oszczędności energetyczne. Odpowiedzialność w dziedzinie planowania miejskich finansów jest zresztą regularnie dobrze oceniania w rankingu „Rzeczpospolitej”. Ta zapobiegliwość procentuje w obecnych trudnych czasach. Nie ominą nas oczywiście skutki kryzysu finansów publicznych, które w przyszłym roku dotkną praktycznie wszystkie polskie samorządy, ale miasto jest do niego dobrze przygotowane i mimo, że w wydatkach na 2023 r. musieliśmy wprowadzić wiele oszczędności, nie planujemy drastycznego obniżania jakości usług publicznych, jakie zapewniamy naszym mieszkańcom – skomentował prezydent Gliwic Adam Neumann.

Gliwice w czołówce najlepszych miast. Przed nami Kraków i Poznań / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również