Wiadomości z Gliwic

Gliwice: "WspieraMY osoby w trudnej sytuacji". Pomoc w problemach i uzależnieniach

  • Dodano: 2023-03-07 09:45

Pomoc osobom z niepełnosprawnościami lub uzależnieniami, wspieranie rodzin w trudnej sytuacji życiowej, bezpłatna pomoc prawna – samorząd podejmuje wiele działań w ramach prowadzonej polityki społecznej.

Organizacje realizujące zadania związane z pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji otrzymają w 2023 roku z budżetu miasta prawie 1,4 mln zł.

Otwarte konkursy rozstrzygnięte

Prawie 450 tys. zł zostanie przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii. W tym roku zostanie między innymi zorganizowany obóz terapeutyczny w formie szkoły przetrwania dla osób wychodzących z narkomanii i hostel dla osób, które kończą terapię uzależnień. Miasto przekaże także dotacje na organizację grup wsparcia dla osób uzależnionych i ich rodzin, prowadzenie terapii, w tym psychoterapii oraz konsultacje. Osoby potrzebujące pomocy w wyjściu z uzależnienia i współuzależnienia znajdą potrzebną, bezpłatną pomoc w Górnośląskim Stowarzyszeniu „Familia” w Gliwicach, Stowarzyszeniu Promocji Zdrowia i Trzeźwego Stylu Życia SZANSA, Fundacji Arka Noego, Klubie Abstynentów „Krokus” i Fundacji „Dom Nadziei”.

Ważną formą wsparcia skierowaną do dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym jest pomoc w nauce i rozwiązywaniu codziennych problemów, a także organizacja bezpiecznego i ciekawego czasu wolnego. Po to działają placówki wsparcia dziennego, na które miasto przeznaczy w 2023 roku ponad 530 tys. zł, w tym 233 tys. zł na placówki prowadzone w formie pracy podwórkowej. Streetworking to tak zwana pedagogika podwórkowa, czyli praca prowadzona na ulicy, poza instytucjami, skierowana do konkretnych grup i wykonywana w ich środowisku. Pedagodzy uliczni organizują zajęcia w zależności od potrzeb dzieci. Harmonogram jest ustalany na bieżąco przez wychowawców. Działania związane z prowadzeniem placówek wsparcia dziennego prowadzi: Śląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwo Wspierania Świetlicy dla Dzieci w Sośnicy i Fundacja Arka Noego, a w zakresie streetworkingu Fundacja SPORT-TRAVEL.

Miasto pamięta także o osobach z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich zostaną zorganizowane już po raz drugi przez Fundację Różyczka Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością Memoriał Ryśka Pilcha, na które przeznaczono 20 tys. zł. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Arenie Gliwice i była pierwszą tego typu imprezą wspinaczkową na Śląsku. To były prawdziwe sportowe emocje! Zawodnikom kibicował gliwiczanin Janusz Gołąb – himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. W planach na ten rok jest także zorganizowanie II Gliwickiego Biegu Kolorowych Skarpetek oraz cykl warsztatów rozwojowych skierowanych do mam dzieci z zespołem Downa. Realizatorem tych działań będzie Fundacja Tośka i Przyjaciele, która otrzyma wsparcie na poziomie 15 tys. zł. Kwotą 18 tys. zł zostanie wsparta integracja i aktywizacja osób niewidomych prowadzona przez Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski, a kwotą 9 tys. zł – wydarzenia zaplanowane pod hasłem „Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu”, realizowane przez Fundację Sawanci. 

Na pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej zaplanowano 100 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone na żywność i pomoc rzeczową, za dystrybucję których odpowiada Śląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a także Gliwicki Bank Żywności prowadzony przez Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Społeczne „Nowe Życie”.

Popularnością wśród gliwiczan cieszą się punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej. W gąszczu skomplikowanych i zmieniających się przepisów mieszkańcy z pomocą prawników mogą znaleźć rozwiązanie swoich problemów. W otwartych konkursach na te zadania rozdysponowano kwotę ponad 250 tys. zł, pochodzącą z budżetu państwa. Zadania zrealizuje Stowarzyszenie Sursum Corda.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również