Wiadomości z Gliwic

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejne wystawy i zajęcia online

  • Dodano: 2021-01-29 06:30, aktualizacja: 2021-01-28 21:45

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejne wystawy i zajęcia online.

Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek

Wyjątkowy na tle międzywojennej sztuki polskiej, malarski cykl "Czarny Śląsk" autorstwa Rafała Malczewskiego, w zestawieniu z jednym z najciekawszych przykładów reportażu fotograficznego II Rzeczypospolitej: "Zdjęcia wielkiego przemysłu" Antoniego Wieczorka – czeka na publiczność i zniesienie pandemicznych obostrzeń na wystawie "Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek" w Willi Caro. Seria "Czarny Śląsk" już od swego premierowego pokazu w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie w maju 1935 r. wzbudzała szeroki rezonans na polu publicystycznym, zarówno w kwestii przedmiotu, jak i rozstrzygnięć czysto artystycznych. Cykl tematyczny Rafała Malczewskiego zafunkcjonował w świadomości społecznej jako swego rodzaju archetypowy wizerunek Śląska –  obraz tego najbardziej uprzemysłowionego obszaru Polski zaczął być utożsamiany ze sztuką twórcy "Czarnego Śląska".

Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach wystawę można uznać za pierwszą – po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 r. – próbę możliwie całościowej i spójnej rekonstrukcji śląskiego cyklu, na który złożyło się ponad sto prac, obrazów olejnych, akwarel i szkiców, z czego część rozproszyła się i zaginęła podczas II wojny światowej. Ekspozycja, dopełniona fotografiami Antoniego Wieczorka wykonanymi na terenie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie, wzbogacona została szerokim przeglądem międzywojennych wydawnictw: katalogów wystaw, ogólnopolskich oraz regionalnych czasopism kulturalnych, tekstów literackich Rafała Malczewskiego. Znajdziemy na niej również dedykowany malarzowi "literacki" reportaż Fotografie ze Śląska Jarosława Iwaszkiewicza.

Na wystawie znajdą się również ówczesne opracowania reklamujące turystyczno-krajoznawcze walory Śląska, a także fotografie przybliżające instytucje opieki nad sztuką funkcjonujące w latach międzywojennych. To wszystko złoży się na wielowymiarowy, artystyczny i społeczno-kulturowy portret Śląska w II Rzeczypospolitej. Nie ulega wątpliwości, że Rafał Malczewski i Antoni Wieczorek na różnych polach aktywności twórczej zdefiniowali wizerunek Śląska trzeciego dziesięciolecia ubiegłego wieku. Ich prace stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa II Rzeczypospolitej. Kuratorem wystawy jest Marek Meschnik, historyk sztuki. Zapraszamy na wernisaż on-line na muzealnym kanale YouTube:


Ekspozycji towarzyszyć będzie bogata oferta zajęć edukacyjnych skierowanych dla grup szkolnych i przedszkolnych, a także osób indywidualnych. 

Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek
Kurator wystawy: Marek Meschnik
Kierownik wystawy: Anna Piontek
Aranżacja plastyczna: Tomasz Kokott
Termin ekspozycji: 28.01.2021 – 21.02.2021
Miejsce: Willa Caro, Muzeum w Gliwicach
Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka

W 1936 roku Jan Bułhak (1876–1950), będący u szczytu kariery prestiżowy fotograf, który obchodził właśnie 30. rocznicę pracy twórczej, autor tematycznych albumów z serii Polska w obrazach fotograficznych, otrzymał zlecenie wykonania – jak zapisano w umowie – fotograficznej serii propagującej ziemię śląską. Zadanie powierzył mu – działający z ramienia Instytutu Śląskiego wraz z Oddziałem Sztuki Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiej Komisji Turystycznej w Katowicach - dr Tadeusz Dobrowolski. Zaproszenie Bułhaka na Śląsk latem 1936 r. było związane z obchodami 10. rocznicy sprawowania urzędu wojewody przez dr. Michała Grażyńskiego. Wybór miejsc i motywów podyktowany był wymogiem zaprezentowania modernistycznego oblicza województwa, a także stanowił próbę ukazania specyfiki Śląska, co łączyło się z lansowaną przez Grażyńskiego ideą regionalizmu.

Monograficzny zespół fotografii objął ówczesne  terytorium województwa śląskiego w całej  rozciągłości: od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice, czyli Śląsk Biały, górnośląskie zagłębie przemysłowe, tzw. Śląsk Czarny, jak i tereny leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Nie ulega wątpliwości, że wyrosła z podróży Jana Bułhaka na Śląsk w 1936 r. seria "obrazów fotograficznych" należy do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć w kreśleniu wizerunku Śląska za pośrednictwem fotografii. Serię tą prezentujemy na wystawie "Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka"  w Czytelni Sztuki. Kuratorem ekspozycji jest Marek Meschnik, historyk sztuki. Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a wernisaż on-line dostępny jest na muzealnym kanale na YouTube:

Ekspozycji towarzyszyć będzie bogata oferta zajęć edukacyjnych skierowanych dla grup szkolnych i przedszkolnych, a także osób indywidualnych. 

Autor scenariusza i kurator wystawy: Marek Meschnik
Kierownicy produkcji wystawy: Helena Kisielewska (MGB), Anna Piontek (MG)
Aranżacja plastyczna: Tomasz Kokott
Miejsce ekspozycji: Muzeum w Gliwicach
Termin ekspozycji: 28.01.2020 – 21.02.2021
Miejsce: Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu 

Fedruję śląski krajobraz – zajęcia edukacyjne on-line dla grup szkolnych i przedszkolnym towarzyszące nowym wystawom czasowym

Wielowymiarowy, artystyczny i społeczno-kulturowy portret Śląska w II Rzeczypospolitej  Muzeum w Gliwicach przybliża w ramach dwóch wystaw: "Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek" oraz "Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka". Prezentowane w ramach ekspozycji prace –  obrazy i rysunki Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografie Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. O Śląsku w okresie międzywojennym, widzianym oczami tych wybitnych twórców, opowiemy podczas zajęć skierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do grup przedszkolnych. 

Zajęcia są bezpłatne, realizowane na platformie ZOOM, prowadzone pomiędzy 2 a 21 lutego 2021, do wtorku do piątku w godz. 09.00, 10.30 i 12.00. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.  

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejne wystawy i zajęcia online

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również