Przewodniczka po Rybniku i wieloletnia współpracowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, tropicielka śladów przeszłości, autorka bloga „Szuflada Małgosi" przybywa do Gliwic ze swoją pierwszą książką „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach z szuflady Małgosi".
Książka Małgorzaty Płoszaj porusza temat miłości, dorastania, cierpienia i trudnych wyborów. Jest to powieść o wielkiej i małej historii, także o nadziei, która ratuje nawet w najgorszych czasach. Rodziny Haasów, Katzów, Mannebergów, Kohlbergów, Aronadów, Priesterów, Glźcksmannów i wielu innych niemieckich i polskich Żydów budowało Rybnik, żyło w nim i pracowało. Spora ich część była związana z innymi miastami na Górnym Śląsku, m.in. z Gliwicami, Pszczyną, Mysłowicami. Zapraszamy do świata bardzo ciepłego, rodzinnego, nam bliskiego, na spotkanie z opowieściami o Żydach z Górnego Śląska.
„Pamięć i przeszłość nas tworzą. Także przeszłość, której nie znamy i zamilczana pamięć. Obie kształtują naszą tożsamość i tożsamość miejsc, z których jesteśmy. Choćby nie było tam śladów żydowskich synagog, cmentarzy i łaźni. Chylę czoła przed każdym, kto stara się sięgnąć głębiej, wydobyć spod skamieniałej gleby fragmenty dawnego życia, ślady codzienności, skrawki ludzkich losów. Taka wielką archeologiczną pracę pamięci wykonała dla RYBNIKA autorka książki o jego żydowskich mieszkańcach. Odsłanianie tamtego świata uświadamia ogrom utraty, ale także przywraca godność zamilczanym. Ważny i piękny gest". - tak o książce Małgorzaty Płoszaj napisała Agata Tuszyńska, autorka biografii m.in. Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Isaaca Bashevisa Singera.
Małgorzata Płoszaj - rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl" oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach, pasjonatka historii rybnickich a także górnośląskich Żydów, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez spotkania z mieszkańcami, artykuły w prasie, Internecie – m.in. na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl); laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego (2010 r.) oraz nagrody Prezydenta Miasta.
- Czwartek, 9 lutego 2023 r., godz. 18.00, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich