Wiadomości z Gliwic

Spotkanie z Bożeną Kubit w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2020-09-25 06:30, aktualizacja: 2020-09-24 21:49

W czwartek, 1 października Muzeum w Gliwicach zaprasza do Willi Caro na spotkanie z Bożeną Kubit, autorką katalogu "Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku".

Ekspozycję tą do 14 października obejrzeć można w Gliwicach, gdzie prezentujemy ją w poszczególnych dzielnicach miasta. Później zapraszamy do jej wypożyczania.  Zarówno katalog, jak i wystawa przygotowane zostały dzięki dotacji w wysokości 63 tys. zł, jaką Muzeum w Gliwicach otrzymało w ramach programu "EtnoPolska 2020" – Narodowego Centrum Kultury i MKiDN –na projekt "Fotograficzne widzenie tradycji". 

Po raz pierwszy prezentujemy publiczności znaczącą część zdjęć składających się na unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, na których utrwalono tradycyjną, coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Zarówno wystawa plenerowa, jak i przygotowywany katalog, który już pod koniec września oddamy do rąk Czytelników, są zwieńczeniem pracy i badań emerytowanej kierownik Działu Etnografii, Bożeny Kubit – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą.

Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz Ziemi Gliwickiej i Górnego Śląska. Cieszę się, że ministerialna dotacja w ramach programu "EtnoPolska 2020" pozwoliła na opracowanie i udostępnienie tego wyjątkowego fragmentu zbiorów Muzeum w Gliwicach. To już kolejny raz, gdy Muzeum w Gliwicach otrzymuje tak duże dofinansowanie od MKiDN – dodaje

Kurator wystawy / Autor katalogu: Bożena Kubit
Kierownik projektu: Anna Piontek
Projekt graficzny wystawy i katalogu: Bogusław Nikonowicz
Organizator: Muzeum w Gliwicach – dyrektor Grzegorz Krawczyk

Kontakt w sprawie katalogu i prezentacji wystawy: 
Anna Piontek, apiontek@muzeum.gliwice.pl 

Spotkanie z Bożeną Kubit w Muzeum w Gliwicach

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.