Wiadomości / Atrakcje Śląska Gliwice  

Jedna z najbardziej udanych rewitalizacji, czyli ruiny zamku w Tworkowie

  • Dodano: 2024-02-22 16:03:48

Zamek w Tworkowie był jednym z ciekawszych zamków znajdujących się na Śląsku. Niestety przez pożar pozostały tylko jego ruiny, które dzięki przeprowadzonej renowacji możemy bezpiecznie zwiedzać.

Historia Zamku w Tworkowie

Ruiny zamku znajdują się w północno-zachodniej części Tworkowa, na skarpie, ponad korytarzem rzeki Psiny. Nie wiadomo kiedy dokładnie budowla została wzniesiona. Przyjmuje się, że było to w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. Mimo częstej zmiany właściciela zamek nie ulegał większym przeobrażeniom.

Budowla jest trójskrzydłowa, wzniesiona na planie zbliżonym do podkowy. Jego środkowa część posiadała wybrzuszenie w kierunku południowym z dwoma skrzydłami po bokach obejmującymi dziedziniec. W przeszłości przed dawnym zamkiem znajdowała się fosa, zniwelowana w większości podczas budowy renesansowej rezydencji.

W 1860 roku nowym właścicielem zamku został hrabia von Saurma-Jeltsch. Postanowił on przebudować obiekt, pomimo tego, że zamek w 1830 roku został gruntownie odnowiony. Podczas przebudowy poszerzono i podwyższono narożnik północno-zachodni, a przy skrzydle zachodnim od strony dziedzińca wzniesiono nową czworoboczną wieżę. W wieży zachowały się fragmenty poprzedniej budowli, w tym kamień z datą 1567. W 1876 roku zegarmistrz Weiss z Głogówka zamontował zegar czterotarczowy. Dziedziniec zamku otoczono dwukondygnacyjnymi podporami filarowymi połączonymi łukami. Wprowadzono zwieńczenie elewacji w formie trójkąta ograniczonego gzymsami oraz ścianki w stylu renesansowym przysłaniające częściowo dach. W ten sposób powstał pałac w neorenesansowym stylu z licznymi wieżyczkami i facjatkami. Niestety w 1931 roku z niewiadomych przyczyn wybuchł pożar, który strawił cały budynek. Nikt nie odbudował zamku, a do tego w wyniku działań wojennych w 1945 roku zamek został ponownie spalony.

Zamek miał też swoją Białą Damę, której ukazanie się zawsze zwiastowało jakieś nieszczęście. Po raz ostatni ukazała się ona w Wigilię 1930 roku, co rzeczywiście było zapowiedzią katastrofalnego pożaru.

Zwiedzanie ruin zamkowych w Tworkowie

Zamek został przejęty przez Gminę Krzyżanowice, która od 2018 roku rozpoczęła sukcesywną rewitalizację zamku. Obiekt zabezpieczono w formie trwałej ruiny, zrekonstruowano część murów i wieżę zamkową, którą przeznaczono na taras widokowy. Dzięki temu dziś zamek cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Wiele osób wskazuje, że rewitalizacja w tym miejscu powinna być przykładem na to, jak odnawiać inne turystyczne miejsca.

Ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających codziennie od godziny 10.00 do godziny 18:00.


Źródło: fot. Gmina Krzyżanowice